skip to Main Content
Bylica Pospolita – Ziele Do Wanny I Do Kieliszka!

Bylica pospolita – ziele do wanny i do kieliszka!

Bylica pospolita – Artemisia vulgaris L. to dla wielu osób zwykły chwast, mało estetyczny badyl. Nie dla nas zielarek i zielarzy!

Jest to roślina bardzo cenna ze względu na zawartość olejku eterycznego, bogatego między innymi w borneol, tujon, kamfen, cyneol, a także kwasów organicznych, goryczek, flawonoidów, garbników oraz soli mineralnych.

Jeśli uzbierasz kwitnące pędy bylicy pospolitej, zrób koniecznie nalewkę, która wcierana w ciało poprawi miejscowo krążenie krwi, zadziała przeciwzapalnie, antyseptycznie i regulująco na gruczoły łojowe.

Taką nalewkę śmiało dodawaj do szamponów, wcierek i płukanek do włosów (w ilości nie większej niż 5% objętości kosmetyku). Ekstrakt etanolowy nada się także do pędzlowania zmian skórnych, trądziku lub nacierania przy bólach reumatycznych (rozgrzeje i poprawi krążenie krwi).

Warto Bylicę mieć suszoną na zimę, kiedy jest zimno i lubimy się kąpać. Kąpiel z dodatkiem mocnego naparu z Bylicy pobudzi krążenie, rozgrzeje i również zadziała leczniczo na bóle reumatyczne!

Mocny napar bylicowy idealnie nada się do polewania głowy osobie z wypadającymi włosami, łojotokowym zapaleniem skóry czy w formie toniku łagodzącego pryszcze różnego typu.

Można ją bardzo łatwo pozyskać, występuje prawie wszędzie w dużych ilościach i sporo jest także jej zastosowań, zarówno dla ciała jak i duszy. O jej właściwościach leczniczych oraz związanych z nią wierzeniach pisałam na blogu – http://dobreziele.com/ziola/bylica-pospolita/

Nalewka z Bylicy pospolitej: Rozdrobnione ziele i kwiaty zalej wódką 1:5. Po 2 tygodniach odcedź i przelej do butelki. Nalewka będzie mieć piękny szmaragdowy kolor. Trzymaj ją w ciemnym miejscu!

Autorka: Sara – jestem miejską zielarka, szukam cennych chwastów na osiedlu, w centrum miasta, a czasem zapuszczam się dzicz. Szabruję opuszczone sady i podmiejskie ogrody. Lubię grzebać w ziemi, szamotać się między pokrzywami, wspinać na drzewa i szukać wiatru w polu. Kocham pyłek kwiatowy na twarzy, zapach bagna i rechot żab. Zapraszam na mojego bloga – www.dobreziele.com

Sara Dobre Ziele

Sara – jestem miejską zielarka, szukam cennych chwastów na osiedlu, w centrum miasta, a czasem zapuszczam się dzicz. Szabruję opuszczone sady i podmiejskie ogrody. Lubię grzebać w ziemi, szamotać się między pokrzywami, wspinać na drzewa i szukać wiatru w polu. Kocham pyłek kwiatowy na twarzy, zapach bagna i rechot żab. Zapraszam na mojego bloga – www.dobreziele.com

Back To Top