skip to Main Content
Ostrożeń, Czarowne Ziele Zwane „czarcim”

Ostrożeń, czarowne ziele zwane „czarcim”

  • „Czarcie Żebro” rodzi w naszych głowach trwogę – posępne choć pozorne kolce i żebrowaty kształt liści wzbudza w nas czujność, wręcz utrzymanie dystansu . Nie tylko czarownice znają moc odczyniania uroków tajemniczej rośliny z mokradeł – jednak my odczarujemy  'czarci’ charakter ziela, na rzecz 'warzywnego’.

Prawdziwa tożsamość owianego tajemnicą ziela to ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum (L.) Scop.) – nie brzmi już tak strasznie – prawda ?

I słusznie – jak znam 1000 roślin, tak tego ostrożenia powinniśmy się bać najmniej. Ten pozornie posępny przedstawiciel mieszkańców terenów podmokłych, potrafi być nieocenionym kompanem naszego domowego zaplecza. Przyda się w codziennych rytuałach wspomagania naszych organów wewnętrznych, często zszarganych współczesną żywnością.

Czego możemy oczekiwać od „Czarownego Ziela” ?

  • mało kto zaopiekuje się twoją wątrobą. tak jak on
  • cukier krążący w twojej krwi nie będzie zaskakiwał cię znienacka – masz nad nim kontrolę!
  • codzienny detoks nie brzmi już jak powieść science-fiction
  • zastąpisz nim szpinak i nacieszysz się nim dłużej – od wiosny do późnej jesieni, i nie wstydź się wyczarować czarcich gołąbków
  • zostanie twoim zielonym towarzyszem kąpieli na reumatyzm i zmęczone nogi

Najcenniejszą częścią ostrożenia jest jego ziele, liście suszone w ciemnym i przewiewnym miejscu długo posłużą nam w spiżarni. Porcje dozuj wedle potrzeb ale zaopatrz się w więcej surowca – napar, kąpiel, czy dodatkowe warzywo na wyciągnięcie dłoni, które zastosujesz bezpiecznie na co dzień .

Niech magiczny napar zagości w twoim domu, zaczerpnij starej wiedzy zanurzając się w czarownej kąpieli. A jeżeli uznasz,  że jesteś w stanie pokochać te praktyki, rozwiń skrzydła na wyższy poziom i pobaw się z intraktem .

Szukaj go w cieniu, idź mokrym traktem …

Rozświetlonych głów zieleni szukaj z wiatrem,

Tam gdzie czarci pazur i cztery żebra przy ziemi

Jest co uleczy, oczyści i zjemy

Krzysztof Kalemba

Krzysztof : botanik z zacięciem na analizę roślin po najmniejsze szczegóły, wędrowiec o niespokojnej duszy która ciągnie go nieustannie w chaszcze w poszukiwaniu nowego i uskutecznianiu zdobytej wiedzy w praktyce zielarskiej i kosmetycznej - na stałe Włóczykij ze swoim "Skarbcem" w ziołowej przestrzeni .

Back To Top