">
ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna – dama trefl

To wyjątkowo ciekawa roślina. I piękna – dlatego często jest ozdobą ogrodów. Jej niebieskozielone listki i żółte kwiaty wyglądają naprawdę uroczo. Dawniej wierzono, że ruta odpędza złe moce, była uważana za ziele czarodziejskie. Podobno jej liście były pierwowzorem karcianego trefla. Ponoć też Michał Anioł i Leonardo da Vinci zażywali jej preparaty, aby poprawić wzrok i zdolność koncentracji. Może wyleczyć, przynieść ukojenie, ale – jak wiele ziół stosowanych niewłaściwie – także dużo szkody. Jest zielem o silnym działaniu rozkurczowym i moczopędnym. Stosuje się ją w przypadku kolek i wzdęć, a także w zapaleniach jamy ustnej i gardła (płukanki). Powolne ssanie listków może pomóc przy bólach i zawrotach głowy. Napary z ziela ruty również uspokajają, wyciszają i działają wzmacniająco na organizm. Nie powinny preparatów z ruty zdecydowanie stosować ciężarne (działanie poronne), kobiety borykające się z problemem długich i obfitych krwawień miesięcznych, niskociśnieniowcy i wrzodowcy. Jest też jednym z grupy ziół o działaniu fototouczulającym – nie wolno jej zrywać w słoneczne dni bez rękawiczek, może bowiem wywołać podrażnienia skóry.

Ruta jest bardzo gorzkim zielem, ale można jej używać w kuchni, dodając odrobinę do jajecznicy lub dowolnego farszu, np. grzybowego albo serowego. Nasionka ruty są zresztą często wykorzystywane jako składnik mieszanek ziołowych. Nie można przesadzić, żeby nie zepsuć jej wyraźnym smakiem potrawy, lecz jedynie go podkreślić.

Ruta odstrasza owady – zawieście więc sakiewki z ususzonymi liśćmi w domu.

Surowcem są liście i kwiaty. Te pierwsze zbieramy przed kwitnieniem (uszczykując szczyty pędów), najlepiej o poranku, nasiona natomiast na początku jesieni.

Mówi się, że ruta, którą podkradnie się z ogródka sąsiada, rośnie najlepiej ;) Spróbujecie? ;)

Ruta zwyczajna – dama trefl
0 głosów, średnia: 0.00 (wynik: 0%)

Staram się pokazać, że zbieranie dzikich roślin jest możliwe również w wielkim mieście