
Jasnota purpurowa – i nie boli głowa.
Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) to piękna i powszechna roślina. Jej liście przypominają pokrzywę ale nie parzą – stąd ludowa nazwa głucha pokrzywa. Podobieństwo kończy się na liściach – kwiaty jasnoty purpurowej w niczym nie przypominają pokrzywy, to purpurowe paszcze, przepiękne. Roślina dostępna prawie przez cały rok, najintensywniej kwitnie wiosną i ciepłą jesienią.
Jasnota purpurowa rozluźnia mięśnie szkieletowe i gładkie. Napięcie mięśni i ścian naczyń krwionośnych to najczęstsza przyczyna migren i bólu kręgosłupa, ma też duży związek z nadciśnieniem. Napary z jasnoty purpurowej są więc szczególnie polecane przy:
migrenach
bólu kręgosłupa i stresie
nadciśnieniu
Napar można wykonać z ziela świeżego lub z suszu. Nie jest przyjemny w smaku, można napój doprawić rumiankiem, krwawnikiem czy liśćmi selera – ich aromat zneutralizuje posmak jasnoty purpurowej.
Jasnota purpurowa ma również inne zalety – cyt. z Łuskiewnika:
Jasnota purpurowa to roślina lecznicza, zasobna w związki irydoidowe, flawonoidy, kwas chinowy, kwas hydroksycynamonowy, kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego. Podnosi kwasowość soku żołądkowego, poprawiając trawienie białek. Dobry środek przeciwko dyspepsji i niedokwaśności żołądka. Działa również ochronnie na miąższ wątroby oraz silnie przeciwzapalnie. Hamuje rozwój bakterii i grzybów, działając bakteriobójczo i bakteriostatycznie (w przewodzie pokarmowym). Hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, znosi białe upławy. Zmniejsza dolegliwości miesiączkowe, podobnie jak jasnota biała. Intrakt ze świeżego ziela jasnoty purpurowej działa wyraźnie uspokajająco i przeciwskurczowo. Zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, usuwa drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych
http://rozanski.li/?p=193
więcej zdjęć na herbiness—–> Nowa dyscyplina sportu i jasnota purpurowa.