
Nasturcja – macerat octowy (Acetum Nasturtii)
O nasturcji napisano już w sieci wiele, mam jednak wrażenie, że traktowana jest bardziej jako ozdobna, niż roślina użytkowa. Odświeżałam niedawno swoje wiadomości na temat nasturcji na blogu dr Henryka Różańskiego i zwróciłam szczególną uwagę na fragment: „Wyciągi z nasturcji radzą sobie z bakteriami opornymi na antybiotyki i sulfonamidy”
Nasturcja to taki naturalny super antybiotyk – czyż to nie wspaniała wiadomość?
Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele nasturcji. Kto kiedykolwiek miał tę roślinę w ogródku czy donicy, wie ile ziela potrafi wytworzyć roślina z jednego ziarenka. W dodatku sama się rozsiewa i co roku można cieszyć się świeżym surowcem. Za działanie antybiotyczne ziela nasturcji odpowiadają fitoncydy.
Fitoncydy dość powszechnie występujące w przyrodzie (czosnek, cebula, rzeżucha, imbir, czeremcha). Mają silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, grzybobójcze, ponadto hamują rozwój wirusów i działają przeciwpasożytniczo oraz pierwotniakobójczo.
Acetum Nasturtii – przepis
Jeżeli masz pod ręką ocet (najlepiej winny, wystarczy taki o stężeniu 3%) możesz wykonać Acetum Nasturtii , czyli ocet nasturcjowy. Przygotowanie jest bardzo proste.
Świeże lub suszone ziele zalewamy octem w proporcji 1:2, czyli na 1 szklankę rozdrobnionego ziela potrzebne są 2 szklanki octu. Wykorzystaj łodygi, liście, kwiaty, owoce, przy czym preparat wykonany z kwiatów i owoców będzie silniejszy w działaniu. Zrobiłam kiedyś nasturcjowy ocet na samych kwiatach, jaki on miał cudowny pomarańczowy kolor.
Zalane octem ziele odstawiamy w ciemne miejsce, o temperaturze pokojowej. Ekstrakcja surowca będzie skuteczniejsza, jeżeli codziennie wstrząśniesz naczyniem.
Po 14 dniach przecedzamy i ocet jest gotowy do użycia.
Taki octowy macerat ma właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, hamuje łojotok i łupież, doskonały do cery trądzikowej.
Acetum Nasturtii – jak stosować?
Po rozcieńczeniu (1 łyżka na szklankę wody) może służyć jako tonik do cery trądzikowej. W zapaleniu gardła do płukania. Przy łupieżu do płukania włosów, przywraca również blask włosom.
Na opuchnięte i obolałe nogi pomoże 3% roztwór octu nasturcjowego w wodzie.
Ocet nasturcjowy jest także świetnym dodatkiem do dań wymagających zakwaszenia a także do marynat i dressingów.
Inne pomysły na wykorzystanie nasturcji w naszych wpisach na 1000rośłin
Ozdoba, pożywienie i lek – nasturcja
Nasturcja – ognisty kolor i smak