
Krwawnik Pospolity – lecznicze ziele Achillesa
Krwawnik pospolity – Achillea millefolium.
Krwawnik to roślina pospolita, występująca raczej w miejscach suchych, na łąkach, na obrzeżach pól, a także w centrach miast – tam, gdzie tylko pojawi się jakiś kawałek nieskoszonej trawy do zasiedlenia. Można go zbierać przez cały okres kwitnienia, czyli od czerwca do października.
Krwawnik pospolity to roślina o wielkiej mocy i o bardzo zróżnicowanym działaniu.
Począwszy od tego, że jest to zioło aromatyczno – gorzkie. Dzięki zawartości goryczki stymuluje układ trawienny do produkcji soków. Wznieca ogień trawienny poprzez drażnienie receptorów smakowych na języku i błon śluzowych żołądka i jelit. Pomaga także trzustce, jelitom i woreczkowi żółciowemu działając rozkurczowo i stymulująco na ich funkcje wydzielnicze. Dlatego zapobiega między innymi powstawaniu złogów żółciowych i nadmiernej fermentacji w jelitach, sprzyjając ich prawidłowej pracy.
Podobnie jak Rumianek, Krwawnik delikatnie uspokaja, dzięki zawartości licznych flawonoidów i garbników rozluźnia mięśnie gładkie, przy okazji tamując mikrokrwawienia wewnętrzne i wzmacniając naczynia krwionośne. Jego charakterystycznie pachnący olejek eteryczny wpływa przeciwzapalnie i antyseptycznie na układ trawienny oraz na cały organizm. Dlatego herbatka z Krwawnika to także dobry lek na przeziębienia, stany zapalne układu trawiennego, moczowego, rozrodczego. Ponadto wyciągi z tej rośliny hamują uwalnianie histaminy, dzięki czemu łagodzą stany alergiczne – oczywiście jeśli nie jest się uczulonym na sam Krwawnik 🙂
Działanie przeciw krwawieniom, od którego pochodzi nazwa Krwawnika (Achillea) może wynikać także z tego, że jest zasobny w witaminę K, która odpowiada w naszym organizmie między innymi za odpowiedni poziom krzepliwości krwi. Zapewne działanie to zawdzięczamy jednak całemu kompleksowi związków. Nie raz słyszałam jak ludzie opowiadali, że Krwawnik zatamował im krwotok z rozciętego palca. Wystarczyło owinąć dłoń zielem i działa się magia 🙂 Więcej o Krwawniku znajdziesz na http://dobreziele.com/ziola/krwawnik-pospolity/
Napar z krwawnika: 1 łyżka Krwawnika (ziele, kwiaty) na szklankę wrzątku. Zaparzaj 15 minut pod przykryciem. Pij przed posiłkiem, w trakcie lub po jedzeniu. Naparem możesz także płukać włosy lub przemywać skórę dotkniętą trądzikiem.