skip to Main Content
Nasiona Kopru – Dla Zdrowia.

Nasiona kopru – dla zdrowia.

Owoc kopru (Fructus Foeniculi)
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego do kiszenia ogórków konieczny jest koper? taki dorodny, z owocami (nasionami). Dla smaku, to wiadomo. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwgnilne i przeciwgrzybiczne właściwości tych owoców. Kiszonka z koprem będzie miała prawidłowy skład mikrobiologiczny, rozwiną się tylko pożądane bakterie.

A w ludzkich jelitach? Procesy w naszych wnętrznościach to dopiero alchemia Koper przyczyni się do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej i usprawni procesy trawienne. Dodawajmy więc śmiało do posiłków. A na deser? Łyżeczka nasion kopru z miodem. (tradycja hinduska).

Nasiona kopru zabronione są w ciąży, polecane w czasie karmienia (wspomagają laktację), można podawać dzieciom. Mają wpływ na ludzkie hormony – są estrogenne i antyandrogenne. Oznacza to, że podawane w czasie menopauzy mogą nawet przywrócić miesiączkę. Wcieranie ekstraktu z nasion kopru w skórę głowy stosuje się przy wypadaniu włosów o podłożu hormonalnym. Już przed wojną koperkowe preparaty na porost włosów robiły furorę.

Preparaty koperkowe polecane są również do pielęgnacji oczu.
więcej o zastosowaniach nasion kopru na blogu Łuskiewnik

Zapamiętaj : miejscem owoców kopru nie jest kompostownik, tylko szafka z lekarstwami i przyprawami. Nie ma czegoś takiego jak przerośnięty koper – jest koper dojrzały, taki jest najbardziej wartościowy.

Inez Herbiness

Back To Top