skip to Main Content
Jarzębina, Jarząb Pospolity (Sorbus Aucuparia L.) W Kosmetyce

Jarzębina, Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.) w kosmetyce

Jarzębina, Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.)

Nie sposób nie zauważyć czerwonych korali zwisających z drzew, nie sposób przejść obojętnie. Kolor czerwony mówi: stop , zatrzymaj się, poznaj mnie i zrób zdjęcie!

Do tej pory jarzębina kojarzyła mi się ze zdrowotną nalewką jarzębiakiem i konfiturami. Tymczasem okazuje się, że jarzębina daje nam szerokie pole do popisu także w kosmetyce.

Podstawowe związki w owocach jarzębiny to kwasy organiczne (jabłkowy, winowy, sorbowy oraz parasorbowy, kwas cytrynowy i galusowy) garbniki, kwasy wielofenolowe, cyjaninę, barwniki karotenoidowe np. B-karoten. Witaminę C do 0,2%, wit.A, wit.P, wit.K, sacharozę, glukozę, alkohol D-sorbitol do 10%.

Informacja o składzie biochemicznym inspiruje, aby wykorzystać tak dużą ilość wit. C i wit. P do wzmocnienia naczyń krwionośnych na przykład dla osób z cerą naczynkową. Sorbitol utrzymuje wilgotność, a kwas sorbowy działa przeciwgrzybicznie, jest stosowany jako konserwant w kremach. Witamina C i kwasy organiczne podziałają na skórę zmiękczająco i wybielająco. Kumulacja tych składników działa także antybakteryjne i ściągająco (garbniki zawarte w owocach) antyseptycznie i antyzapalnie. Wykorzystać to mogą osoby z cerą trądzikową. Ponieważ kosmetyki z zawartością jarzębiny zredukują także zaczerwienienia i zmniejszą rozszerzone pory.

Wykorzystywać możemy liście, kwiaty i owoce. Używając do kosmetyków świeże owoce, pamiętajmy, że im niższa temperatura obróbki, tym więcej właściwości zachowamy. Proponuję macerat jarzębinowy – 1 łyżkę rozdrobnionych owoców zalewamy 2/3 szklanki zimnej wody i zostawiamy na noc. Rano przecedzamy i mamy fazę wodną do kremu albo cudowny tonik.
Jeśli masz wolną chwilkę – maseczka z rozdrobnionych owoców z naszego maceratu działa cuda. Ja dodaję jeszcze olej migdałowy, bo wtedy lepiej trzyma się na twarzy.

Podsumowując: jeśli masz suchą skórę, z przebarwieniami, naczyńkową i trądzikową kosmetyki z jarzębiną są dla Ciebie.

Jarzębina kojarzy się nam z jesienią ale w tym roku już w lipcu drzewa uginają się od „korali i bransoletek” – pamiętacie to zastosowanie z dzieciństwa? Może nie zastosowanie kosmetyczne ale ile dodawała urody taka „biżuteria”.

Autor: Anna / Eliksiry i Mikstury fb.me/eliksiryimikstury

Tyle napisano na temat jarzębiny ale jeśli podążycie za tym śladem http://www.herbiness.com/jarzebina-w-kosmetykach/ wykorzystacie jarzębinę do trzech kosmetyków i zostanie na zapas.

Back To Top