
Siódmaczek leśny – silny lek przeciwzapalny
Siódmaczek leśny Trientalis europaea ma wszystkiego po siedem: 7 wydłużonych liści tworzy rozetę*, umieszczoną na cienkiej łodyżce. Z centralnego punktu rozety wyrastają białe kwiatki na długich łodyżkach, a płatki, pręciki, działki kielicha – wszystko w ilości po 7szt. Po przekwitnięciu zostaje torebka z nasionami, otwiera się na 7 części i rozsypuje nasiona. Siódmaczek rośnie w wilgotnych lasach, często pośród krzewinek borówki czarnej, szczawiku zajęczego i konwalijki dwulistnej.
Siódmaczek leśny to silny lek przeciwzapalny, który może zastąpić częściowo lub całkowicie syntetyczne leki sterydowe. Zawiera saponiny sterydowe i triterpenowe. Stosując wewnętrznie tego typu zioła należy zachować ostrożność, przedawkowany wywołuje wymioty, ból brzucha, silne oddawanie moczu. Zakazany w czasie ciąży i karmienia.
Siedem sposobów na zastosowanie siódmaczka.
Wewnętrznie:
- wzmaga wydalanie płynów, toksyn, oczyszczanie stawów, przy reumatyzmie
- usuwanie wydzielin śluzowych z dróg oddechowych, oczyszczanie płuc
- usuwanie płynów zastoinowych przy obrzękach limfatycznych i niewydolności sercowo-nerkowej
- przy chorobach układu immunologicznego
Zewnętrznie:
- przyczynia się do ustąpienia odczynu immunologicznego
- wspomaga leczenie stanów zapalnych: ran, cellulitu, trądziku, łojotoku, stanów zapalnych oka i narządów płciowych
- w maściach do leczenia stawów
Informacje o działaniu leczniczym zaczerpnięte z bloga Łuskiewnik, 01.07.2018 http://rozanski.li/2953/sidmaczek-lesny-trientalis-europaea-linne-jako-cenne-pulmonalium-et-dermaticum/
Uwaga – ta cenna roślinka łatwo rozmnaża się z nasion i rozłogów, można ją uprawiać w ogrodzie. W lasach spotykam ją zawsze w sąsiedztwie konwalijki dwulistnej, którą można użyć w terapiach zewnętrznych przy AZS.
Autor wpisu: Inez Herbiness
*ilość wydłużonych liści w górnej rozecie jest zmienna, czasem mniej, czasem więcej. Łodyżka pod rozetą jest najczęściej naga, czasami drobne listki. Zbieramy całą roślinkę, pod ziemią zauważ zgrubienia i nitkowate rozłogi. Suszyć w cieniu, temp. do 40st.C