
Moc pazurów, czyli jak i czym wzmocnić nasze paznokcie
Zdrowe i mocne paznokcie, niełamiące się, bez przebarwień to wielki atut naszych dłoni. Codzienne domowe obowiązki narażają nasze paznokcie na ciągły kontakt z wodą, różnymi substancjami chemicznymi i mechanicznymi uszkodzeniami. Ten niby banalny element naszych dłoni, na dodatek w większości martwy, spełnia ogromnie ważne funkcje nie tylko estetyczne 🙂
Jak prawidłowo zadbać o własne paznokcie?
- Oczywiście podstawą jest prawidłowa dieta i dostarczanie codziennie odpowiedniej porcji witamin, makro i mikroelementów;
- Podczas sprzątania możemy używać rękawiczek;
- Na noc możemy naszym dłoniom i paznokciom zafundować długotrwałe odżywienie stosując masła i balsamy nakładane na całą noc pod bawełniane rękawiczki (przed takim zabiegiem warto zrobić peeling dłoni, wtedy substancje aktywne z balsamu lepiej się wchłoną w skórę)
- No i oczywiście możemy stosować najróżniejsze odżywki i balsamy do samych paznokci i skórek, aby je odżywić i wzmocnić.
Dzięki systematycznej pielęgnacji nasze paznokcie będą zdrowe, bardziej elastyczne (koniec z ich łamaniem się), błyszczące, bez przebarwień, twarde i mocne. Dodatkowym plusem jest to, że podczas takiej pielęgnacji również zyskają skórki wokół paznokcia, które czasami są bardzo suche, zadzierają się i powodują bolesne uszkodzenia.
Mam dla was remedium na te wszystkie paznokciowe problemy 🙂
OLEJOWA ODŻYWKA ORAZ BALSAM DO PAZNOKCI
Wykonanie odżywki olejowej jest bardzo proste, ponieważ wystarczy zmieszać ze sobą kilka gotowych składników i przelać całość do buteleczki z pędzelkiem (można takowe zakupić sobie pod nazwą „lakierówka” na allegro).
Co powinno znaleźć się w składzie takiej odżywki? Oczywiście oleje roślinne i witaminy. Całość możemy wzbogacić różnymi dodatkowymi substancjami aktywnymi jeśli mamy na to ochotę.
Z podstawowych olejów, które świetnie nadają się do pielęgnacji paznokci i skórek, a jednocześnie niektóre z nich mają działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, to między innymi:
- olej z pestek dyni – jest bardzo przydatny w leczeniu łamliwych paznokci i wypadaniu włosów, zawiera szereg innych związków, w tym skwalen, bogactwo witamin (A, C, E, D, K, witamin z grupy B) czy składników mineralnych (selen, cynk, wapń, żelazo, fosfor), wykazuje efekt przeciwzapalny, przyspiesza regenerację i gojenie naskórka.
- olej neem – stosowany miejscowo pomaga w przypadku grzybicy stóp i paznokci.
- oliwa z oliwek – bardzo odżywcza dla paznokci, uelastyczniającą.
- olej rycynowy – przyspiesza wzrost paznokcia.
- olej macadamia – zawiera znaczne ilości tokotrienolu, jednej z form witaminy E oraz, podobnie jak olej rokitnikowy, ma wysoką zawartości kwasu oleopalmitynowego (omega 7) naturalnie występującego w skórze o właściwościach kondycjonujących.
- olej kokosowy – właściwością tego oleju pożądaną w naszej odżywce jest aktywność hamująca rozwój dermatofitów, czyli grzybów, które atakują powierzchniowe warstwy naskórka, paznokcie i włosy. Niektóre gatunki tych grzybów mogą być bardzo wyspecjalizowane i na przykład atakować keratynę, wszędzie gdzie tylko ją znajdą. Mogą dawać bardzo różne objawy, od łagodnych, trudno rozpoznawalnych, aż po intensywne ropne zapalenia i grzybice.
- masło shea
- olej konopny – dla stymulacji wzrostu i wzmocnienia włosów i paznokci.
- olej ze słodkich migdałów
- olej lniany lub z lnianki – decydującą rolę odgrywa wysoka obecność kwasów omega-3, w szczególności kwasu alfa-linolenowego (ALA). Jest to tzw. witamina F, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania najróżniejszych układów i procesów organizmu. W przypadku skóry i paznokci witamina F jest niezbędna na przykład do regeneracji i właściwej elastyczności.
- olej sezamowy
- olej z wiesiołka
Jak widać wybór olejów jest bardzo szeroki, więc możemy próbować ich różnych kombinacji i zmieniać skład odzywki co jakiś czas. Ważne jest aby oleje wcierać nie tylko w samą płytkę paznokcia, ponieważ ona jest martwa, a bardziej skupić się na okolicy wała paznokciowego, pod którym jest macierz, czyli element odpowiedzialny za stan i wzrost naszych pazurków 🙂
Oleje komponujemy w takich samych proporcjach czyli np. na buteleczkę 10ml bierzemy po 2ml pięciu różnych olejów lub mieszamy dwa oleje po 5ml.
Naszą oliwkę możemy wzbogacić dodatkowo:
- witaminami A i E, które również zakonserwują nasz kosmetyk. Na 10ml odżywki wystarczy kilka kropel każdej witaminy. Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, wiec będą się świetnie wchłaniały z naszymi olejami;
- keratyną – to białko, które jest podstawowym budulcem paznokci i włosów. Można dodać jej do odżywki, jednak najczęściej jest ona w postaci hydrolizowanej i nie miesza się z olejami. Wtedy macie kosmetyk dwufazowy i wystarczy potrzasnąć buteleczką przed aplikacją. Hydrolizat keratyny posiada również zdolność regeneracji struktury uszkodzonej płytki paznokciowej, powoduje jej utwardzenie i wzmocnienie oraz zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu paznokci.
- maceraty olejowe i ekstrakty glicerynowe z ziół przyczyniających się do odbudowy płytki paznokcia, znoszących stany zapalne i podrażnienia np.: nagietek, skrzyp, pokrzywa, łopian, przytulia, koper włoski.
Jeśli nie przepadamy za płynnymi odżywkami może sobie z podobnych składników przygotować masełko odżywcze do paznokci. Jak je wykonać?
- rozpuszczamy w kąpieli wodnej niewielką ilość oleju kokosowego i wosku pszczelego;
- jak całość nam ostygnie do temp 40 stopni możemy zacząć dodawać poszczególne oleje i składniki dodatkowe (keratyna, proteiny jedwabiu, maceraty olejowe, ekstrakty glicerynowe, witaminy A i E) cały czas mieszając. Wosk jest naturalnym emulgatorem, dlatego też niewielka ilość fazy wodnej (keratyna, ekstrakty glicerynowe) łatwo połączy się z olejami.
Zachęcam Was do stworzenia sobie takiej odżywki lub balsamu i systematycznego stosowania. To bardzo skuteczny kosmetyk jeśli tylko znajdziemy w ciągu dnia kilka chwil na jego aplikację.
Pozdrawiam Emilia z Ziołowego Uroczyska