skip to Main Content
Przetacznik – Czarująca Weronika.

Przetacznik – czarująca Weronika.

Obecny na powyższym zdjęciu Przetacznik kłosowy Veronica spicata to piękna, niepozorna i jednocześnie bardzo cenna roślina. Przedstawiciel mojej ulubionej rodziny roślin leczniczych – przetaczników. Ów przetacznik kłosowy oraz jego inni przetacznikowi krewni, posiadają szereg konkretnych zastosowań leczniczych i jest pewny w działaniu. Stanowi źródło niezwykle cennych leczniczo glikozydów irydoidowych. Ta roślina jest warta naszej uwagi i głębokiego szacunku!

Do jego wspaniałych właściwości należą między innymi:

1. Dobitne działanie przeciwzapalne (zawarte w roślinie irydoidy – aukubina i katalpol wykazują przeciwzapalną siłę połowy mocy indometacyny tudzież fenylobutazonu silnych syntetycznych leków przeciwzapalnych dostępnych wyłącznie na receptę).

2. Rusza zastoje limfy, czyści limfę z zalegających antygenów.

3. To typowy środek ”czyszczący krew” czyli wzmagający usuwanie zbędnych metabolitów z ustroju.

4. Hamuje odczyny alergiczne i działają wykrztuśnie.

5. Wspomaga wątrobę.

6. Działa ochronnie na tkankę nerwową.

Wypada dodać parę słów komentarza do tych właściwości, choć zasadniczo przetacznik broni się sam i nie potrzebuje adwokata ;-).

Każdemu może zdarzyć się ból karku po jakimś przewianiu czy też wysiłku. W przeszłości zdarzyło mi się porównać taką przypadłość leczoną apteczną maścią z naproksenem oraz piciem naparu głownie z przetacznika i zagorzałka. Kuracja przetacznikowa jest naprawdę mocna i w swoim silnym i błyskawicznym działaniu deklasuje inne terapie.

Rusza limfę i usuwa zalegające antygeny??? To znaczy wiele w tym także to, że ma wielki potencjał przy zaburzeniach immunologicznych. Przynajmniej w teorii, a od teorii już tylko mały krok do praktyki 🙂

Kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat przetacznika, niech zajrzy do niezawodnego dr Różańskiego, u niego podane są także proporcje i dawki dla przetacznikowej kuracji:
http://rozanski.li/334/przetacznik-lesny-veronica-officinalis-l-i-irydoidy/
http://rozanski.li/2334/przetacznik-perski-veronica-persica-poiret/

P.S. Różne przetaczniki zawierają podobne związki lecz w rożnych proporcjach, zachęcam do zbioru różnych odmian i mieszania ich w po ususzeniu w jednym pojemniku. Ze względu na te rożne proporcje Przetacznik kłosowy ewentualnie leśny, świetnie komponuje się wymieszany z Przetacznikiem perskim.

P.S.2. Przetaczniki zbieraj sam i susz w ciemnym, przewiewnym i suchym miejscu, najcenniejsze związki czynne tej rośliny łatwo się rozkładają pod wpływem ciepła i światła. Niestety kupny surowiec często nie jest dobrej jakości. Także po ususzeniu dbaj o właściwe warunki przechowywania – to gwarancja jakości i skuteczności późniejszej kuracji!

P.S.3. Przetacznik to bezpieczna roślina lecznicza, ale pamiętaj, że każda decyzja terapeutyczna musi być przemyślna i odpowiednio skonsultowana!

Adam Pupka

Adam Pupka – pasjonat, praktyk ziołolecznictwa, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Wnikliwy słuchacz i czytelnik badań dr Henryka Różańskiego. Organizator warsztatów z fitoterapii oraz ziołowych spacerów terenowych. Miłośnik fitoterapii rosyjskiej. Praktyk wykorzystujący osiągnięcia nowoczesnej farmakologii, klasycznej fitoterapii oraz często niedocenianej i zapominanej przedwojennej wiedzy medycznej.

Back To Top