skip to Main Content
Aloes – Nawilża, Koi I Goi

Aloes – nawilża, koi i goi

Większość z nas ma go w domach, króluje na naszych parapetach. Większość z nas wie, że ma właściwości lecznicze, że ma dobroczynny wpływ na skórę. Co takiego ma w sobie aloes, że posiada taką sławę jako roślina nie tylko ozdobna? – to SOK, który odpowiednio zagęszczony i stężony nazywany jest aloną.

                                sok z aloesu

W soku znajdziemy mnóstwo soli  mineralnych, witamin, glikozydów, garbników, żywic, kwasów organicznych i związków antronowych, które możemy z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji skóry.

Wyciśnięty z liści aloesu sok możemy bezpośrednio stosować na skórę. Należy jednak pamiętać, że najbardziej lecznicze są 2-3 letnie liście aloesu, a przed aplikacja schłodzone w lodówce. Wszelkie oparzenia, trudno gojące się rany, liszaje, egzemy, odleżyny nawet rany popromienne zaleczymy aloesem, ponieważ zawiera on substancje hamujące proces zapalny i działające przeciwbólowo.

Sok z aloesu możemy oczywiście stosować także wewnętrznie na podniesie odporności organizmu, odtruwanie. Trzeba jednak pamiętać, że od dawna sok ten stosowany był jako żółciopędny i przeczyszczający, wiec należy uważać z jego dawkowaniem szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz podczas menstruacji (przekrwienie narządów rodnych), u osób ze stanami zapalnymi nerek i dróg moczowych, u dzieci do 12-go roku życia.

Kosmetycznie sok czy też żel aloesowy możemy wykorzystać do nawilżenia skóry i łagodzenia stanów zapalnych. W kremach, serach, preparatach do włosów działa regenerująco, przeciwświądowo i łagodząco. Nadaje się zarówno do skóry suchej, tłustej jak i z różnymi dermatozami.

  1. Miejscowo i w szybki sposób możemy zastosować przecięte liście aloesu np. na zatarcia, wypryski, oparzenia, wbitą drzazgę;
  2. Świeżo wyciśnięty sok możemy wetrzeć w skórę głowy w przypadku problemów z łupieżem;
  3. Aloesowym sokiem ukoimy wysuszoną i podrażnioną skórę po opalaniu czy depilacji;
  4. W połączeniu np. z kwasem kojowym możemy zastosować sok z aloesu na przebarwienia, ponieważ oprócz właściwości łagodzących świetnie rozjaśnia skórę.

Jak wykonać ekstrakt z aloesu przeczytacie TUTAJ

Polecam hodować aloesy 🙂 Emilia z Ziołowego Uroczyska

Back To Top