skip to Main Content
Bergenia Sercolistna – Lecznicza Bylina

Bergenia sercolistna – lecznicza bylina

Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) –  to popularna bylina ozdobna. Sławę zawdzięcza zimozielonym, efektownym liściom i niewielkim wymaganiom glebowym. Dzisiaj stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna! Bergenia: uspokaja, relaksuje, leczy wrzody żołądka, stany zapalne w obrębie układu moczowego i płciowego, hamuje rozwój bakterii i grzybów. Ma działanie ściągające – pomocna przy kłopotach trawiennych, czy nadmiernym krwawieniu. Wzmaga wydzielanie moczu i obniża ciśnienie krwi. Zawiera sporo witamin, flawonoidów i bergeninę o działaniu wspomagającym odporność. Zastosowana na skórę usuwa przebarwienia, wspomaga leczenie trądziku, zapalenia mieszków włosowych i błon śluzowych.

Wyliczanka zalet bergenii nie ma końca! To jak wygrana w totka – surowiec jest powszechnie znany, łatwy do zdobycia, a tak mało osób wie o potencjale leczniczym.

Wskazania: biegunka, nieżyt żołądka, nieżyt jelit, hemoroidy, choroba wrzodowa, brodawczaki jelita grubego, zespół jelita drażliwego, stany zapalne i infekcje przewodu pokarmowego, stany zapalne i infekcje układu moczowego i płciowego, upławy, nadmierne krwawienia miesiączkowe, zapalenie przydatków, dezynteria, zapalenie dziąseł, zapalenie gardła.
Zewnętrznie (okłady, irygacie, płukanki, nasiadówki, przemywanie): plamy, trądzik, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne błon śluzowych narządów płciowych i odbytu, stany zapalne skóry, zapalenie spojówek, powiek i gałki ocznej, nadmierne łzawienie oczu. (źródło Bergenia – badan w praktyce)

Lecznicze działanie dotyczy liści i kłączy bergenii sercolistnej lub grubolistnej. Liście pozyskuje się od wiosny do jesieni, później aktywne substancje kumulują się w kłączach. Z surowca wykonać można m.in odwar i ocet ziołowy. Receptury tutaj.

 

 

Back To Top