skip to Main Content
Lnica Pospolita – Kobiecy Kosmetyk.

Lnica pospolita – kobiecy kosmetyk.

Lnica pospolita – Linaria vulgaris – to już kolejny przedstawiciel rodziny trędownikowatych, który gości na stronach 1000roślin. Łatwo dostrzeżemy ją pośród pól, na miedzach, na łąkach, przydrożach i skałach. Kwiaty zebrane w gęste grona, usytuowane na szczytach łodyg przykuwają uwagę spacerowiczów. Przypominają spotykane w ogrodach lwie paszcze (wyżlin większy).

Lnica pospolita - roślina należąca do rodziny trędownikowatych.

Lnica pospolita na przydrożnym stanowisku.

Źródła nazwy rodzajowej upatruje się raz w podobieństwie kształtów liści do lnu zwyczajnego, raz zaś w jej częstej obecności w jego uprawach. Wydaje się jednak za najbardziej słuszne uważać, że to dzięki zastosowaniom do barwienia tkanin lnianych, roślina ta zyskała swoje “imię”. Nazywana bywa również bardziej poetycko – pantofelkami Matki Boskiej albo Lnem Matki Boskiej.

Ale dosyć o urodzie i nazewnictwie – skupmy się na właściwościach, które wykorzystamy w leczeniu dolegliwości i pielęgnacji:

Ziele lnicy, które zbieramy w okresie kwitnienia, zawiera między innymi: alkaloid – peganinę, flawonoidy, sterole, związki śluzowe, kwasy organiczne, garbniki, wit. C

Lnica pospolita w wazonie.

Zebrana lnica – zanim trafi do ziołowej „obróbki”.

 

Stosowana zewnętrznie – jest prawdziwą petardą pielęgnacyjną:

  • działanie antyoksydacyjne – zapobiega starzeniu się skóry, spowalnia jego proces;
  • zmiękcza skórę i zwiększa jej elastyczność;
  • łagodzi świąd skóry;
  • goi podrażnienia, pomaga w opanowaniu stanów zapalnych;
  • jest stosowana w leczeniu hemoroidów,
  • leczy stany zapalne okolic intymnych,
  • niweluje przebarwienia skórne – rozjaśnia a nawet całkiem wybiela piegi na skórze;
  • działa ściągająco, przeciwbakteryjnie,
Napar z Lnicy pospolitej.

Napar z Lnicy pospolitej.

Brzmi zachęcająco prawda? W takim razie zapraszam do wspólnego przetwarzania:

  • Napar z lnicy – najprostszy kosmetyk i środek leczniczy zarazem. W naparze kąpiemy się kiedy mamy problemy alergiczne, swędzi nas skóra oraz chcemy pozbawić się piegów po letnim opalaniu.  Napar możemy zastosować również do przemywania skóry twarzy  o nierównym kolorycie albo skóry z problemami trądzikowymi.
  • Maść lnicowa – świeże ziele mielimy, spryskujemy delikatnie alkoholem, umieszczamy w naczyniu i zalewamy wybranym tłuszczem w proporcji: 2cz. ziela na 3 cz. tłuszczu. Ogrzewamy delikatnie w kąpieli wodnej przez około godzinę, odstawiamy w temperaturze pokojowej i cały proces powtarzamy jeszcze raz następnego dnia. Gotową maść odcedzamy przez gazę i wlewamy do słoiczków.  Wytworzony tym sposobem specyfik będzie pomocny w dolegliwościach związanych z hemoroidami ale również jako element pielęgnacji okolic intymnych dla kobiet.

Cenię lnicę za jej przychylną kobietom naturę – jej zapasy  powinny się znaleźć w damskiej kosmetyczce ziołowej.   Napar dodany do kąpieli albo nasiadówka przyniosą ulgę w dolegliwościach intymnych. Zakonserwowany odwar z ziela lnicy  to najprostszy płyn do higieny intymnej. Nieco bardziej skomplikowaną propozycję z dodatkiem łagodnie myjących środków znajdziecie na facebooku Voysa.

Zanim wyruszycie na zbiory przyjrzyjcie się dobrze kwiatom lnicy. Niewprawny obserwator może pomylić Lnicę pospolitą z Pszeńcem zwyczajnym o podobnym wyglądzie ale odmiennych właściwościach.

Paulina Ciąćka, Voysa

Back To Top