skip to Main Content
Konfitura Z Kaliny

Konfitura z kaliny

Kalina koralowa Viburnum opulus – to krzew dorastający do 4 m wysokości. Rośnie w całej Europie, na terenach wilgotnych, na brzegach lasów. W narodach słowiańskich jest silnie związana z wierzeniami i zwyczajami, pojawia się jako motyw pieśni, symbolizuje młodość, niewinność, nieśmiertelność. Surowcem zielarskim jest kora, kwiat i owoce. Kalina koralowa jest rośliną chronioną, korę pozyskuje się tylko z 2-3 letnich gałązek, nie wolno okorywać żywych drzew.

Kora posiada działanie silnie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne i ściągające. Działa rozkurczowo w obrębie mięśni gładkich miednicy, ogranicza ryzyko poronienia. Napar z kory kaliny będzie działał też uspokajająco, zwłaszcza po dniu pełnym nie tylko pracy, ale i emocji. Wywar z kory stosuje się przy bolesnym miesiączkowaniu, w nadmiernym krwawieniu w czasie menstruacji i menopauzy, przy skłonnościach do poronień.

Kwiat kaliny koralowej stosuje się w lecznictwie ludowym jako środek przyspieszający trawienie i napotny – w źródłach rosyjskich.

Czemu mogą nam służyć owoce kaliny? W lecznictwie ludowym konfitura z kaliny jest uznawana jako dobry środek na przeziębienia powiązane z kaszlem i bóle głowy wywołane nadciśnieniem. Zapraszam do artykułu z przepisem na konfiturę z kaliny

Małgosia/Ziołowa Wyspa

zmrożone owoce kaliny

 

 

This Post Has 2 Comments
  1. W tamtym roku leczyłam moją rodzinkę przetworami z kaliny. Nie wierzyłam opisom, że tak piękne owoce mają taki specyficzny zapach dopóki sama nie spróbowalam :). Jednak walory lecznicze są tak duże, że warto wytrzymać tę małą niedogodność, przewietrzyć mieszkanie, zatkać nos… pozdrawiam.

Comments are closed.

Malgosia

Swoją pasję mam pod stopami. Rośliny, to one dyktują mi, co mam robić, o czym pisać i czemu robić zdjęcie. Mam w sobie ogromną wiarę, że kiedyś ludzie wrócą do natury i jej ogromnej siły. Dlatego też uczestniczę w upowszechnianiu dawno zapomnianej wiedzy.

Back To Top