skip to Main Content
Dziurawiec Zwyczajny Dla Urody

Dziurawiec zwyczajny dla urody

Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum to roślinka wieloletnia o żółtych kwiatach i charakterystycznie perforowanych, kropokowanych listkach, co jest efektem obecności zbiorniczków z olejkami eterycznymi. Kwitnie od maja do sierpnia, ale najsilniejszą moc ma gdy jest zbierany z początkiem kwitnienia, najlepiej jak wiadomo w czasie letniego przesilenia. Uwielbia rosnąć w lasach, na zrębach, miedzach, ugorach, łąkach i w zaroślach. Świetnie sobie radzi przeniesiony do domowego ogródka, żeby jak to się mówi, mieć go zawsze pod ręką.

Dziurawiec wykorzystywany był już od czasów starożytności w maściach i balsamach, jako środek na oparzenia. Dziś jego zastosowanie jest bardziej szerokie ze względu na rozpoznany skład chemiczny.

Cóż więc takiego kryje w sobie ziele dziurawca?

Znajdziemy w nim 1% olejków eterycznych głównie pinen i cineol, flawonoidy, rutynę, kwercetynę, garbniki, żywice, antocyjany, karoten, witaminę C, azulen, saponiny, kwas kawowy, chlorogenowy, nikotynowy oraz sławetną hiperycynę, wokół której rozgorzała dyskusja związana z jej działaniem fotouczulającym.

Jak możemy przetworzyć ziele dziurawca, żeby był dla nas korzystny w wymiarze kosmetycznym? Jego wewnętrzne działanie lecznicze jest szerokie i nie będzie poruszane w tym artykule – skupimy się na działaniu zewnętrznym dziurawca: kosmetycznym i leczniczym.

Dziurawiec zwyczajny dla urody i zdrowia

:

1. Napary i wyciągi wodne – zawierają garbniki, glikozydy flawonoidowe, fenolokwasy i UWAGA – nie zawierają hiperycyny, więc nie posiadają właściwości fotouczulających. Posiadają natomiast działanie ściągające, kojące, uszczelniające naczynia krwionośne i poprawiające ich elastyczność. Nadają się zatem idealnie jako okłady, do przemywania skóry (toniki), do nasiadówek i płynów do higieny intymnej, jako składnik fazy wodnej do kremów dla cery trądzikowej i naczynkowej.

2. Wyciągi alkoholowe i olejowe – te ekstrakty i maceraty zawierają hiperycynę ( działanie fotouczulające), ksantony, floroglucyny ( działanie adaptogenne, pobudzające ziarninowanie). Jeśli wykonanie sobie macerat olejowy lub ekstrakt alkoholowy z dziurawca możecie go potem wykorzystać w następujący sposób:
a) macerat olejowy – maści i balsamy do skóry trądzikowej, łojotokowej ze względu na ich działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i gojące. Taka maść nadaje się także na zmiany łuszczycowe, odleżyny, liszaje, oparzenia oraz odmrożenia. Działanie możemy spotęgować łącząc dziurawca z rokitnikiem, żywokostem i pokrzywą.
b) wyciąg alkoholowy – na bóle mięśniowe, jako składnik płukanki do jamy ustnej, ponieważ świetnie znosi stany zapalne dziąseł i gardła, do maści i okładów na stany zapalne mieszków włosowych oraz w zakażeniu nużeńcem.

Fotouczulajace działanie wyciągów olejowych i alkoholowych z dziurawca ogranicza nieco jego zastosowanie zewnętrzne w okresie letnim nie popadajmy jednak w histerię, niewielkie ilości dziurawca w kosmetykach czy środkach leczniczych stosowane zewnętrznie nawet latem nie zrobią nam szkody na skórze. To działanie fotouczulające znalazło swoje zastosowanie właśnie w leczeniu łuszczycy, trądziku oraz bielactwa.

Emilia Wysocka-Stankiewicz z Ziołowego Uroczyska

Back To Top