skip to Main Content
Nicennica Polna (Filago Arvensis)

Nicennica polna (Filago arvensis)




Nicennica polna jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. Cała roślina jest białofilcowata. Łodyga wzniesiona, o wysokości 10-30 (wyjątkowo do 45) cm. Rozgałęzia się w charakterystyczny sposób; groniasto wiechowato. Ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate. Kwiaty zebrane w małe koszyczki o średnicy 0,3-0,4 cm, te zaś z kolei tworzą walcowate główki. Listki okrywy są tępe i rzadko, wełniście owłosione, podczas dojrzewania owoców gwiaździsto odstają. Kwiaty rurkowate, przedprątne, białe, lub żółtawobiałe.
Kwitnie od czerwca do września.

Występuje na pastwiskach, polach uprawnych, ugorach, porębach. Rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i gliniastych, unika natomiast gleb wapiennych. Rozprzestrzeniona w Europie, Azji środkowej, spotkać ją można w Rosji aż do zachodniej Syberii, Ukrainie, Białoruś, Kaukazie także w całej Polsce, gatunek dość pospolity choć rzadko spotykany w dużych skupiskach.
Nicennicę polną można spotkać wraz z Nicennica drobną (Filago minima) często w sąsiedztwie kocanek piaskowych i szaroty leśnej, z którymi to można ją pomylić gdyż mają filcowaty charakter.
Nazewnictwa ludowe (w zależności od regionu): aksamitna trawa, białusznik, żabnik, żabie ziele, biały żabieniec, broda, gardziel polna, płucne ziele, kosmatka, blednik itp.


Właściwości:
Niestety nie udało mi się dotrzeć do składu chemicznego, najczęściej opisuje się, że jest niepoznany.

Ziele (liście, kwiaty, łodyga) nicennicy wykorzystuje się tylko w medycynie ludowej.
Napar i wywar wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i uspokajające.
Nicennica jest stosowana najczęściej przy chorobach gardła (angina, ostre zapalenie krtani, ból zęba), w ginekologi przy obfitych miesiączkach, krwotokach (hemoroidy), stanach zapalnych (irygacje, nasiadówki), w dermatologii (napary, wywary a także papka i sproszkowane ziele) przy różnego rodzaju swędzeniu, zmianach ropnych itp. W formie herbatek przy biegunce, gorączce, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wzmożonej nerwowości. Widocznie poprawia przemianę materii. Uważa się za środek tonizujący, który zaleca się przy ogólnym osłabieniu oraz nasieniotoku. Wykazuje także właściwości moczopędne, stosuje się przy chorobach pęcherza moczowego i nerek.

Drobne nasiona nicennicy zawierają gumy naturalne, sterole, węglowodany, saponiny, garbniki, ślady alkaloidów, flawonoidy oraz tłuszcze.
Maść (na rynku wschodnim dostępny jest „Бальзам Жабий камень” – balsam żabi kamień, w skład, którego wchodzi nicennica) efektywna przy regeneracji stawów, zdejmowaniu naprężenia mięśniowego i bóle różnego pochodzenia. Wskazana przy reumatyzmie, zapalenie stawów, osteochondroza (degeneracja kości) i choroby zwyrodnieniowe stawów, ogranicza odkładanie się soli mineralnych w stawach. Pomaga przy bólach stawowych i przywraca lekkość ich ruchów.
Z suchego filcowatego ziela robiono niegdyś poduszki, które przykładano na powiększone węzły chłonne.
Przypuszczać można, że Nicennica drobna ma zbliżone właściwości często też krzyżują się ze sobą. 

Sposób przyjmowania:
Napar: 1 łyżka zmielonej ziela na 2 szklanki wody, zostawić na godzinę do naciągnięcia. Pić w formie ciepłej po 1 szklance 2-3 razy dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania:
Zalicza się do roślin trujących dlatego przy stosowaniu należy przestrzegać ściśle dawek, indywidualna tolerancja. 

—————————————————————
Literatura:
„Лекарственные растения: самый полный справочник” – Пламен Кьосев
„Энциклопедия лекарственных растений народной медицины” – В.К. Лавренов, Г.В. Лавренова
Wikipedia/nicennica polna (opis rośliny)

Back To Top