skip to Main Content
A Co Na To Wiewiórki? Jak Farbuje Orzech Włoski

A co na to wiewiórki? Jak farbuje orzech włoski

Orzech włoski (Juglans regia) – drzewo znane nam wszystkim. Ceniono je już w starożytności, zwracając szczególną uwagę na jego owoce, właściwości lecznicze oraz wartościowe drewno. Oprócz wielu swoich zastosowań, orzech włoski jest także wykorzystywany w naturalnym farbowaniu tkanin i przędz.

Żywi zwierzęta i ludzi, karmi także zmysł wzroku

Tam gdzie są orzechy, prędzej czy później pojawią się zarówno wiewiórki jak i ludzie, głównie w jednym celu – zdobycia drogocennych owoców. Rzadziej natomiast orzech włoski jest wykorzystywany ze względu na swoje nieoczywiste właściwości barwierskie. Już przy intensywnym zbieraniu owocni lub liści możemy zauważyć jak intensywnie farbuje na kolor brunatno-czarny, który może utrzymać się, o zgrozo, nawet do kilku dni na naszych rękach.

Naturalne farbowanie tkanin liśćmi oraz łupinami orzecha włoskiego

Nie wszyscy o tym wiedzą, że z łupin oraz liści orzecha można uzyskać odcienie od jasno-brązowych aż do czerni. Mimo tego, że w nazwie orzecha nie występuje przydawka barwierski, bogactwo barw do wydobycia jest naprawdę duże. Szeroką gamę kolorystyczną orzecha można dodatkowo rozwijać poprzez bejcowanie tkanin zaprawami takimi jak na przykład soja, ałun czy siarczan żelaza. Więcej na temat bejcowania i zapraw znajdziesz w mojej książce DZIKIE BARWY – o naturalnym farbowaniu tkanin roślinami.

Eksperyment z przechowywaniem

Warto wiedzieć, że surowce z drzewa orzechowego nie nadają się do długiego przechowywania, jeśli mają posłużyć do barwienia. Dlaczego? Sprawdź na blogu DZIKIE BARWY tutaj: LINK (o owocniach) oraz tutaj: LINK (o liściach). 

Wybierz się na zbiory już dziś, bo to ostatni dzwonek na zbieranie liści i owocni orzecha włoskiego. 

Dawid/DZIKIE BARWY

farbowanie orzechem
farbowanie orzechem
Back To Top