skip to Main Content
Żółtlica -niosąca Ukojenie I Odżywienie.

Żółtlica -niosąca ukojenie i odżywienie.

 

Nazwa łacińska żółtlicy pochodzi od nazwiska hiszpańskiego botanika, który był kustoszem królewskiego ogrodu botanicznego w Madrycie – Martineza Galinsoga). W Polsce są obecnie dwa gatunki żółtlicy:

  • drobnokwiatowa (łac. Galinsoga parviflora Cavanilles), która pochodzi z Peru. z ogrodów botanicznych, uciekła do Krakowa gdzie zaobserwowano ją 1859 roku. 
  • i owłosiona (łac. Galinsoga ciliata) też pochodząca z Ameryki Południowej. 

 

Z żółtlicy możemy wykorzystać i ziele i korzeń. Dawniej stosowana w przypadku trudno gojących się ran,, jako środek przeciwzapalny.  W najprostszy sposób okładając zmiętym zielem chore miejsce. Ziele ucierano także z olejem lnianym, zwłaszcza w przypadku pielęgnacji suchej i łuszczycowej skóry. Miała także zastosowanie w przypadku owrzodzeń, odparzeń, męczących wyprysków i stanów zapalnych skóry. 

 

Co zawiera żółtlica?

Ziele tego zioła zawiera sporo potasu, krzemu, wapnia, fosforu i magnezu oraz inulinę (którą można kojarzyć z obecnością także w korzeniu mniszka). Są też kwasy organiczne, flawonoidy,  kumaryny, saponiny triterpenowe, sterole, aminokwasy. 

 

Jakie jest jej działanie?

  • przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
  • pobudzające ziarninowanie naskórka
  • ochronne na skórę w przypadku narażenia na długotrwałe promieniowanie słoneczne. Zapobiega starzeniu się skóry po kontakcie z UV, a także sprawia że mniejsze staje ryzyko zachorowania na raka skóry. 

Co możemy z niej zrobić?

  • Ocet lub wcierkę – będą mieć działanie odżywcze i przeciwzapalne na cebulki włosa.
  • gdy użyjemy ją w kremie czy toniku – poprawi elastyczność skóry i jej nawilżenie.
  • okłady z naparu docenią osoby z workami i cieniami pod oczami, także przyda się w stanach zapalnych i zakażeniach spojówek.
  • Ocet lub macerat wodny gdy je zamrozimy po ostygnięciu, możemy użyć zamiast wody na ług. Zwiększy to pielęgnacyjne cechy kostki mydlanej i ilość bąbelków. 

 

Pamiętajcie! Każdy organizm inaczej reaguje, nawet jeśli używamy zioła zewnętrznie. Zalecam ostrożność i zdrowy rozsądek. 

 

Więcej informacji o użyciu kosmetycznym żółtlicy, przepis na ocet z żółtlicy oraz mydło z nią znajdziecie na Inoziele


Literatura: 

  1. Encyklopedia tradycyjnych roślin leczniczych. OLMA Media Group, 2003 .- 270 s.
  2. F. Wentylacja. W świecie roślin. – Wydawca: Ripol Classic. – 2010 .- 270 s.
  3. Pochodne kwasu kawowego wyizolowane z ziela Galinsoga parviflora chroniły ludzkie fibroblasty skóry przed promieniowaniem UVA, Andrzej Parzonko,Anna K. Kiss,- 2019
  4. Tajemnice bieszczadzkich roślin, wczoraj i dziś. A.Szary, . – 2019
  5. https://biomed.papers.upol.cz/pdfs/bio/2020/01/01.pdf
  6. http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2015,%203(100)/01_Kolodziejczyk.pdf




Żółtlica drobnokwiatowa, fot. własna K.Kochnowicz
zdj. autorstwa Inny Dmyterczuk, Żółtlica owłosiona

Katarzyna Kochnowicz

Urodziłam się w małej wsi Beskidu Makowskiego. W mojej praktyce zielarskiej wiedzę chemiczną i botaniczną wplatam w codzienność i historię miejsca, w którym żyję. Zamykam krajobrazy beskidzkich gór w mydle. Promuję lokalne zioła i użycie ich w kosmetykach botanicznych na warsztatach.

Back To Top