skip to Main Content
Ginkgo Biloba – Piękność Z Chin

Ginkgo Biloba – piękność z Chin

        

Miłorząb.

Pradawny, długowieczny – tak mówi się o tym rzadko spotykanym drzewie.

Myślę o tej roślinie i widzę buddyjskiego mnicha, któremu jesienne liście miłorzębu spadają na głowę… Idę alejką w ogrodzie botanicznym, przystaję przed tą żywą skamieliną, która jest tak starą odmianą, że aż dostaję wypieków, gdy o tym myślę. Czuję tę moc, magię i piękno – to, na co jestem szczególnie wrażliwa.

Maluję.

Malując zwracam uwagę na liści konstrukcję, kształt, wielkość, grubość.

           

Liść miłorzębu dwuklapowego jest symetryczny, rozłożysty, o fantastycznej strukturze.
Ten liść jest jak otwarta dłoń, która macha do Ciebie i do mnie.

Struktura unerwienia zachwyca mnie najbardziej. Prążek obok prążka, ułożone wachlarzowato. To botaniczne dzieło sztuki, którego malowanie jest jak kontemplacja.
Wcięcie liścia w miejscu, gdzie wyrasta z długopędu, jest jak rozkloszowany rękaw kimona. Na krótkopędzie liść jest zamknięty i przypomina mi tańczącą plisowaną spódnicę.

Wiele jest roślinnego piękna w moim botanicznym świecie, ale Miłorząb zajmuje w nim szczególne miejsce. Może dlatego, że jest tak wyjątkowy. Liści nie da się pomylić z żadnym innym rodzajem, nawet w dotyku jest niespotykany – mięsisty, jakby zrobiony ze skóry!

Wędruję dalej moim botanicznym światem, by szukać i kontemplować kolejne gatunki roślin.
Dzięki malarstwu mogę uchwycić ich piękno na zawsze.

 

Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie skończyłam Malarstwo z tytułem magistra sztuki.
Najbardziej inspiruje mnie natura i roślinność – to ona jest źródłem niewyczerpalnych pomysłów. Fascynują mnie struktury liści, łodyg, unerwienie blaszek. Niesamowite jest obserwowanie procesu wzrostu i rozwoju oraz obumierania. Fascynuje mnie konstrukcja, kształt, proporcja i układ roślin, liści, kwiatów. Natura to najpiękniejsza, najwznioślejsza i najdoskonalsza forma sztuki.

Zafascynowało mnie życie blisko roślin i z roślinami – pomyślałam, że idealnie byłoby połączyć te dwie pasje i po jakimś czasie założyłam Floral&Botanic – inspirowany ukochaną naturą – sklep z sztuką botaniczną.

Moja strona internetowa

Mój Instagram

 

 

 

Back To Top