skip to Main Content
Kanna (canna) Paciorecznik

Kanna (canna) paciorecznik

Kanna z rodzaju paciorecznik (Canna) obejmuje około 50 gatunków i setki odmian.
Pochodzi z tropikalnych stref Ameryki Południowej, Azji i Afryki.
W Polsce kanny w okresie zimowym muszą być przeniesienia do piwnicy, bowiem są wrażliwe na mróz.
W zależności od gatunku i odmiany rosną od wysokości 40 cm do 180 cm.

W Ameryce Południowej ważnym gatunkiem użytkowym jest paciorecznik jadalny Canna edulis Ker Gaw, mylnie uważany za synonim paciorecznika indyjskiego. Liście tego gatunku są używane jako pasza,

a kłącza jako surowiec skrobiowy i leczniczy.

Kłącze zawiera 20%-30% skrobi, cukry proste i białka. Odwar z kłączy używany jest w tradycyjnej medycynie Ameryki Południowej i Środkowej jako środek moczopendny odżywczy i łagodzący podrażnienia przewodu pokarmowego.

Kataplazmy z rozgnieconego i rozgotowanego kłącza działają przeciwzapalnie na skórę, przyśpieszajągojenie ran i wyprysków.
Paciorecznik Indyjski-Canna indica L. występuje w Ameryce Południowej, Środkowej w Afryse, Południowej i Południowo-WschodniejAzji.

Jest rośliną leczniczą. W medycynie ludowej Meksyku i Tajlandii ziele i kłącze kanny indyjskiej stosowane jest w leczeniu chorów kobiecych i nowotworów.
Kwiaty kanny ogrodowej lub indyjskiej są cennym surowcem leczniczym.

Zawierają kwercytynę, likopen, antocyjnay. Mogą być stosowane jako naturalny barwnik do żywności.

Są źródłem substancji przeciwwolnorodnikowych. Działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, pzeciwzapalnie i przeciwwysiękowo.
Zdrowe, wybarwione kwiaty, bez uszkodzeń i plam zbierać i suszyć z dala od słońca w przewiewnym miejscu.

 

Wyciągi alkoholowe polecane są przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach krążenia mózgowego, zapaleniu żył, miażdżycy, chorobach zwyrodnieniowych siatkówki i zaburzeniach krążenia ocznego.

Rozszerzaja one naczynia krwionośne, obniżają podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, działają przecwzakrzepowo, zapobiegają degeneracji tkanik łacznej właściwej, hamują również uwalnianie histaminy.

Preparaty z kwiatów kanny, wskazania i dawkowanie na blogu Aga Radzi

Na podstawie Porad na Zdrowie nr 31 art. dr H. Różańskiego
Back To Top