skip to Main Content
Niecierpek Gruczołowaty, N. Himalajski.

Niecierpek gruczołowaty, n. himalajski.

Niecierpek gruczołowaty, himalajski, Roylego

(Rodzaj: Impatiens L. Gatunek: Niecierpek gruczołowaty – ogruczolony, gruczołowy – Impatiens glandulifera Royle)

Stanowisko z fotografii: południowo-wschodnia Polska, Podkarpackie.

Uprawiany jako roślina ozdobna w ogródkach, także przez pszczelarzy ponieważ dostarcza dużo nektaru i pyłku. Jest bardzo inwazyjna i potrafi zdominować każde roślinne środowisko, dorasta do 2 metrów wysokości. Ma bardzo długi okres kwitnienia od lipca do pierwszych przymrozków. Ułatwia nam to przetwarzanie, bo surowiec jest długo dostępny. Nazwa rodzajowa Impatiens oznacza niecierpliwy, drażliwy, niewytrzymały, co ma związek z owocami pękającymi przy dotknięciu.

Nasiona są jadalne można użyć do sałatki mają taki lekko orzechowy posmak. Kwiaty u niecierpka są pomarańczowe, żółte i różowe lub białe. Także nadają się do jedzenia są mięsiste, mają lekko gorzki smak. Wszystkie gatunki są lecznicze, zbieramy ziele i kwiat. Suszymy je w cieniu w przewiewnym miejscu.

Prozdrowotne działanie zawdzięcza niecierpek cennym składnikom, między innymi:

  • garbnikom,
  • żywicy,
  • zawiera olejek eteryczny w nasionach,
  • alkohol cerylowy,
  • flawonoidom (kwercetynie i kemferolowi) – związkom o właściwościach przeciwzapalnych i antyutleniających,
  • zawiera witaminę C (w okresie kwitnienia 68,5 mg%), *1 ciekawa jednostka w „Przewodniku do oznaczania Roślin…” u J.Mowszowicza,
  • fenolokwasom – o właściwościach przeciwutleniających.

Bardzo cenny leczniczo jest olej otrzymywany z nasion, bogaty w witaminę F i fitosterole, kwas alfa-parynarowy. Kwas parynarowy jest cytotoksyczny wobec komórek nowotworowych, mi.in. białaczki (monocytowa leukemia).  źródło: http://rozanski.li/634/niecierpek-impatiens-w-praktycznej-fitoterapii/

Najcenniejsza jest roślina świeża. Łodygi i liście roztarte w dłoniach (lub wyciśnięty sok) mają łagodzące działanie przy potłuczeniach, ranach.

Sok łagodzi poparzenia przez pokrzywę czy po ukąszeniu owadów. Związki zawarte w Niecierpku łagodzą alergie, procesy zapalne, działają leczniczo na skórę.

Z liści niecierpka można przygotować fermetnowaną herbatkę: w pierwszym etapie produkcji liście należy rolować w dłoniach, aż puszczą sok. Taka wytwórnia herbatki przerodzić może się niespodziewanie w zabieg leczniczy przy AZS: sok niecierpka zaaplikowany na skórę jak krem działa fantastycznie. Obserwowałam osobiście, jak pewne „małe rączki” wyzdrowiały w czasie rolowania listków na herbatkę.

Jeśli chcemy wykorzystać Niecierpka do kremów możemy zrobić macerat niecierpkowy na olejach lub glicerynie. Świeże ziele zraszamy spirytusem, rozdrabniamy. Zalewamy np. olejem migdałowym i trzymamy 12 godzin. Przecedzamy i dodajemy konserwant np. witaminę E w kropelkach. Taki macerat używamy jako fazę tłuszczową do kremów. Na przykład do kremów na trądzik.

Okłady z naparu na oczy leczą stany zapalne i alergiczne spojówek.

Możemy także zrobić wyciąg alkoholowy (macerować 14 dni)
  • 100 g świeżych lub suchych owoców zmiażdżyć w moździerzu,
  • zalać 300 ml ciepłego alkoholu 40%.

Potem używać na zmiany skórne lub do wcierek we włosy po umyciu 1 raz w tygodniu dla zahamowania łysienia i aktywacji procesów regeneracji włosów. Czyli także do szamponów będzie niezastąpiony.

Szampon niecierpkowy to kusząca perspektywa, szczególnie, że niecierpek to roślina barwierska (liście i kwiaty służyły do farbowania wełny), nadaje siwym i jasnym włosom złocisty odcień.

Dla chcących zgłębiać temat Niecierpkowych właściwości polecam:

*1 Miligramoprocent (miligram + procent) oznaczany mg% – jednostka stosowana dawniej w analizach biochemicznych, określała stężenie substancji w roztworze wyrażane jako liczba miligramów substancji oznaczanej w 100 cm³ próbki (mg/dl).

Autor: Anna Eliksiry i Mikstury

 

niecierpek

This Post Has One Comment
  1. […] Niecierpek – owoce. Kto nie zna strzelających owocków niecierpka – zabawka pierwsza klasa. Owocki są smaczne i pożywne. Mają też wielki potencjał kosmetyczny. Skład biochemiczny owoców jest bardzo bogaty -m.in. żywice, flawonoidy, kwasy i oleje. Wykonujemy z nich odżywcze maseczki (wystarczy zmiksować i nałożyć na skórę). Ekstrakty etanolowe stosujemy jako dodatek do kremów i toników, napary do przemywania skóry i płukania włosów. […]

Comments are closed.

Back To Top