skip to Main Content
Nasturcja – Macerat Octowy (Acetum Nasturtii)

Nasturcja – macerat octowy (Acetum Nasturtii)

O nasturcji napisano już w sieci wiele, mam jednak wrażenie,  że traktowana jest bardziej jako ozdobna, niż roślina użytkowa. Odświeżałam niedawno swoje wiadomości na temat nasturcji na blogu dr Henryka Różańskiego i zwróciłam szczególną uwagę na fragment: „Wyciągi z nasturcji radzą sobie z bakteriami opornymi na antybiotyki i sulfonamidy”

Nasturcja to taki naturalny super antybiotyk – czyż to nie wspaniała wiadomość?

Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele nasturcji. Kto kiedykolwiek miał tę roślinę w ogródku czy donicy, wie ile  ziela potrafi wytworzyć roślina z jednego ziarenka. W dodatku  sama się rozsiewa i co roku można cieszyć się świeżym surowcem. Za działanie antybiotyczne ziela nasturcji odpowiadają fitoncydy.

Fitoncydy  dość powszechnie występujące w przyrodzie (czosnek, cebula, rzeżucha, imbir, czeremcha). Mają silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, grzybobójcze, ponadto hamują rozwój wirusów i działają przeciwpasożytniczo oraz pierwotniakobójczo.

Acetum Nasturtii – przepis

Jeżeli masz pod ręką ocet (najlepiej winny, wystarczy taki o stężeniu 3%) możesz wykonać Acetum Nasturtii , czyli ocet nasturcjowy. Przygotowanie jest bardzo proste.

Świeże lub suszone ziele zalewamy octem w proporcji 1:2, czyli na 1 szklankę rozdrobnionego ziela potrzebne są 2 szklanki octu. Wykorzystaj łodygi, liście, kwiaty, owoce, przy czym preparat wykonany z kwiatów i owoców będzie silniejszy w działaniu. Zrobiłam kiedyś nasturcjowy ocet na samych kwiatach, jaki on miał cudowny pomarańczowy kolor.

Zalane octem ziele odstawiamy w ciemne miejsce, o temperaturze pokojowej. Ekstrakcja surowca będzie skuteczniejsza, jeżeli codziennie wstrząśniesz naczyniem.

Po 14 dniach przecedzamy i ocet jest gotowy do użycia.

Taki octowy macerat ma właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, hamuje łojotok i łupież, doskonały do cery trądzikowej.

Acetum Nasturtii – jak stosować?

Po rozcieńczeniu (1 łyżka na szklankę wody) może służyć jako tonik do cery trądzikowej. W zapaleniu gardła do płukania. Przy łupieżu do płukania włosów, przywraca również blask włosom.

Na opuchnięte i obolałe nogi pomoże 3% roztwór octu nasturcjowego w wodzie.

Ocet nasturcjowy jest także świetnym dodatkiem do dań wymagających zakwaszenia a także do marynat i dressingów.

Inne pomysły na wykorzystanie nasturcji w naszych wpisach na 1000rośłin

Ozdoba, pożywienie i lek – nasturcja

Nasturcja – ognisty kolor i smak

Nasturcja i szparagi

 

 

 

Back To Top