skip to Main Content
Trędownik Bulwiasty – Po Cichutku, Mały Lew.

Trędownik bulwiasty – po cichutku, mały lew.

Trędownik bulwiasty – Scrophularia nodosa L.

trędownik bulwiasty

Trędownik lubi wilgotne zarośla, dorasta od 40 – 120 cm. Kiedy przyjrzymy się kwiatom dokładnie w przybliżeniu – intrygują, są jak  lwie paszczki w miniaturze. Po zbadaniu okazuje się, że to prawdziwy lew zielarstwa. Roślina ta była używana była w medycynie ludowej przeciw gruźlicy (węzłów chłonnych – „skrofuły”), do wzmacniania mięśnia sercowego, zewnętrznie jako antisepticum czyli odkażająco na rany. To roślina trująca – ostrzega o tym zapachem, a jednocześnie wielce miododajna, jedna z najlepszych w Polsce.

Korzeń trędownika zawiera saponiny, które uwielbiamy w kosmetyce. Zawiera także flawonoidy (diosmina – o działaniu przeciwobrzękowym, hesperyna) i małą ilość glikozydów typu naparstnicy (używane w chorobach sercowo- krążeniowych). W zielu irydoidy (aukubina, harpagozyd – działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie), dulcytol, kwas ferulowy, cynamonowy, wanilinowy. Najnowsze badania pokazują, że Trędownik jeszcze nas zaskakuje. Saponiny wykryto także w liściach: scrokoelzideide A (1), scrokoelziside B (2). Ekstrakty z liści są skuteczne przeciwko paciorkowcom beta-hemolizującym (paciorkowiec beta-hemolizujący zaliczany do ziarniaków, będący czynnikiem etiologicznym anginy oraz kilku innych zespołów chorobowych. Ze względu na objawy kliniczne towarzyszące infekcji bywa nazywany paciorkowcem ropnym.)

Trędownik stosujemy bezpośrednio na skórę. Rozcieramy ziele i liście w moździerzu na papkę, którą po zmieszaniu z olejem migdałowym i glinką lepiej utrzyma się nam na skórze. Skuteczny na stany alergiczne bądź wypryski, trądzik.

Jeśli z moździerza wyciągniemy trędownikową papkę, przeciśniemy przez gazę i dodamy do super olejku np. z opuncji figowej, różanego lub makadamia, otrzymamy serum pod oczy albo podstawę do kremu i maści na trudno gojące się rany.

Oczywiście nie zapominajmy o możliwości zamknięcia właściwości w starych dobrych nalewkach alkoholowych.

Nalewka trędownikowaTinctura Scrophulariae: 100 g świeżego lub suchego ziela zalać 300 g alkoholu 40-50%. Wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml. Intrakt podobnie, lecz zalać gorącym alkoholem. Jest stabilniejszy. Można używać do wcierania w chore miejsca, ponadto do przemywania i okładów. 
(źródło: http://rozanski.li/615/scrophularia-tredownik-w-praktycznej-fitoterapii/)

Wychodzi z tego, że Trędownik to taka roślinka, którą każdy powinien mieć! Więc zbieramy na bieżąco, najlepiej w czasie kwitnienia lipiec – sierpień. Suszymy na zapas, ale uwaga – w temperaturze pokojowej lub w 50-60 st.C. Przechowujemy w szczelnym słoju. Potem będzie jak znalazł.

Autor: Anna Eliksiry i Mikstury

Back To Top