skip to Main Content
Bodziszek (Geranium) Dla Urody

Bodziszek (Geranium) dla urody

Lato dla mnie pod znakiem niebieskich kwiatów bodziszka łąkowego – widzę go wszędzie. Takie niebieskie bodziszki najłatwiej można znaleźć w mojej okolicy, czyli południowo-wschodniej Polsce.  Geranium obejmuje około 300 gatunków więc możliwe, że w Twojej okolicy wzrok przyciągają bodziszki w innym kolorze, w odcieniach różu czy w ciemnym, bordowym kolorze. Nazwa rodzaju oznacza „dziób żurawia” i ma związek z kształtem owoców.

Bodziszek rozsiewa się jak szalony, ma charakterystycznie spiralnie zwinięte rozłupki na nasiona, które są w takim napięciu, że rozsiewają się nawet na 2,5 m.
Ziele bodziszka zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, garbniki, ok 5%, gorycze, kwasy organiczne, witaminy np.C, sole mineralne, aktywne enzymy i barwniki.

Korzeń zawiera aż do 44% garbników, zbudowanych z kwasu galusowego i elagowego.

bodziszek łąkowy

Dla urody możemy wykorzystać  bodziszka do okładów, przemywań, kąpieli i płukanek. To wspaniały składnik kremów do skóry trądzikowej i łojotokowej, z trądzikiem różowatym i młodzieńczym, polekowym i sterydowym. Sprawdzi się także do maści przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy, ponieważ usuwa zmiany ropne  z błon śluzowych i skóry.

Bardzo cennymi i łatwymi do przygotowania preparatem kosmetycznym z bodziszka są:

  • napar z kwiatów: zalać wrzącą wodą i odstawić do wystygnięcia, do okładów i przemywania oczu oraz jako faza wodna „odmładzającego” kremu pod oczy, bogaty w antocyjany, flawonoidy
  • odwar z korzenia: zalać wodą i gotować 10 minut, przecedzić – bogaty w garbniki płyn do pielęgnacji skóry trądzikowej, baza szamponu do przetłuszczających się włosów, płyn do higieny intymnej

Przepis na ekstrakt źródło:  http://rozanski.li/1428/bodziszek-geranium-i-iglica-erodium-w-praktycznej-fitoterapii/

Autor: Anna Eliksiry i Mikstury

Back To Top