skip to Main Content
Dzika Róża- Na Pomoc Suchej Skórze I Rozszerzonym Naczynkom

Dzika róża- na pomoc suchej skórze i rozszerzonym naczynkom

Dzika róża (Rosa Canina) jest znana od setek lat w medycynie ludowej jako lekarstwo na grypę i przeziębienie. Wykorzystywano ją głównie w formie herbatek, obecnie na popularności zyskują soki z owoców dzikiej róży, które w procesie tłoczenia nie tracą właściwości zdrowotnych. Jest doskonałym źródłem witaminy C. To dzięki jej zawartości podnosi odporność organizmu na infekcje.

Doceniamy pozytywny wpływ dzikiej róży na zdrowie, ale czy wiecie, że to także super kosmetyk?

Owoce dzikiej róży to prawdziwa bomba antyoksydacyjna- nie tylko dzięki dużej ilości witaminy C, ale też ze względu na zawartość karotenoidów i  polifenoli (flawonoidów, proantocyjanidyn), które wymiatają wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia. Ponadto wzmacnia włókna kolagenowe i stymuluje ich syntezę. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także rozjaśnia przebarwienia.

Olej z nasion dzikiej róży

Kosmetycznie najczęściej wykorzystuje się olej tłoczony z nasion. Za jego działanie odpowiedzialne są nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały.

W jego składzie znajdziemy między innymi: 

  • witaminy: A, C, i E.
  • makroelementy : sód (Na ), potas(K ), wapń (Ca ), magnez (Mg), siarkę (S ), fosfor (P )
  • mikroelementy: żelazo (Fe ), miedź (Cu), cynk (Zn ), mangan (Mn ), glin (Al)

Olej z dzikiej róży jest  szczególnie polecany dla:

  • cery naczynkowej- obkurcza naczynia krwionośne.
  • skóry dojrzałej i narażonej na działanie promieni słonecznych- udowodniono, że hamuje procesy starzenia, uelastycznia i wygładza zmarszczki.
  • Skóry suchej i wrażliwej- silnie regeneruje suchą, łuszczącą się skórę. Ma także działanie przeciwzapalne i odżywiające.
  • cery tłustej i trądzikowej- zaliczany jest do olejów schnących, wchłania się szybko i całkowicie, może być więc stosowany przez posiadaczki cery problematycznej. Skorzystają one również na działaniu zmniejszającym zbliznowacenia i rozjaśniającym przebarwienia.  

Możemy go wykorzystać również w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Wtedy jednak najlepiej połączyć go z innymi olejami ze względu na intensywną, pomarańczową barwę.

Preparaty z dzikiej róży, które możemy przygotować samodzielnie

Zachęcam, aby poza olejem z dzikiej róży włączyć do pielęgnacji naszej skóry również samodzielnie przygotowane preparaty. Wykonanie ich jest proste, a korzyść podwójna, bo będziemy mogli stosować je także wewnętrznie.

Polecam dwa sposoby:

  • rozdrobnienie owoców np. poprzez zmielenie w maszynce do mięsa (całe owoce, z nasionami). A następnie dodanie do takiej pulpy wody/ hydrolatu lub soli fizjologicznej, dla lepszej ekstrakcji  (1 g soli na 99 g wody). Odstawiamy na chwilę, po czym przecedzamy na sitku wyłożonym gazą, filtrem do mleka lub kawy. Nasz „soczek” możemy zakonserwować np. kwasem mlekowym (stężenie roztworu minimum 5%). Uzyskany preparat ma kwaśne pH (ok. 2)- nie spożywamy i nie stosujemy na skórę nierozcieńczonego! Możemy go wykorzystywać do kremów, toników i serum.
  • drugim sposobem jest uzyskanie z owoców dzikiej róży proszku. W tym celu przekrawamy owoce wzdłuż i wybieramy nasionka z ostrymi włoskami. Następnie suszymy np. w suszarce do owoców w temperaturze nieprzekraczającej 40 ’ C (najlepiej 35’C). Wysuszone skórki mielimy na proszek, który możemy spożywać łyżeczką, dodawać do miodu lub wykorzystać do rozświetlającej maseczki!

 

Patrycja Łuczkiewicz, dzikiekosmetyki

Patrycja Łuczkiewicz

Biotechnolog z wykształcenia, zielarka z potrzeby serca.
Twórca naturalnych kosmetyków.
Miłośniczka zdrowego odżywiania i zwierząt.

Back To Top