skip to Main Content
Melisa Lekarska – Nie Tylko Na Uspokojenie

Melisa lekarska – nie tylko na uspokojenie

Melisa to popularna roślina przyprawowa, którą można rozpoznać po przyjemnej cytrynowej woni. Wystarczy delikatnie potrzeć jej listki, aby uwolnić aromat. Pszczoły  lubią jej zapach i pyłek, melisa jest rośliną miododajną. Stąd pochodzi jej nazwa – mellita – cow języku greckim oznacza „pszczoła miodna”. 
Głównym jej składnikiem działającym jest olejek eteryczny zawierający: cytral, cytronelol i geraniol.

Melisa lekarska – działanie uspokajające

Najbardziej znaną właściwością melisy, o której pewnie dawno słyszeliście, jest działanie uspokajające. Jeżeli trapi Cię bezsenność, pobudzenie nerwowe, lęki i zdenerwowanie to bez obaw sięgaj po melisową herbatkę. Możesz także zrobić sobie masaż olejkiem melisowym rozcieńczonym w oleju bazowym, np. słonecznikowym lub dodać olejku do kąpieli, pod warunkiem że nie masz uczulenia na ten preparat.
Melisa pomoże także w nadciśnieniu, bólach serca i złagodzi migrenę.

Melisa lekarska – działanie na przewód pokarmowy

Jeżeli masz problemy żołądkowe melisa złagodzi skurcze. Naukowcy udokumentowali, że takie działanie posiada jej składnik o nazwie cytral. Melisa dodatkowo zwiększy wydzielanie żółci i soków trawiennych, przez co jest pomocna w niestrawności.
Melisa lekarska przeciw wirusom i bakteriom
Melisa posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Za to ostatnie odpowiada kwas rozmarynowy i kawowy. W przypadku dolegliwości wirusowych takich jak opryszczka i półpasiec wskazane jest smarowanie zmian rozcieńczonym olejkiem.
Melisa lekarska – zioło dla kobiet
Pomaga przy nieregularnym i bolesnym miesiączkowaniu. Niektórzy sugerują, że wspomaga płodność.
Kosmetyka i zastosowanie zewnętrzne
  • Zastosowanie kosmetyczne melisy ma długą historię. W XV-XVII w.  był wytwarzany preparat zapachowy „Eau de charme”, który składał się z olejku melisowego, skórki cytrynowej i lawendy. Natomiast znana od dawna Melissana (wyciag alkoholowy z melisy) była m. in. stosowana do rozgrzewania skóry, np. w nerwobólach.
  • Melisa także wymiata wolne rodniki, dzięki czemu jest pożądanym składnikiem kosmetyków przedłużających młodość.
  • Olejek melisowy dzięki właściwościom przeciwwirusowym jest wskazany do smarowania skóry dotkniętej opryszczką. Dodatkowo łagodzi miejsca po użądleniu.
Nieznane działania melisy
Nowe badania mówią o pozytywnym wpływie melisy na odporność, a także o poprawie pamięci i możliwym zastosowaniu u chorych na Alzheimera.
Melisa to doskonała przyprawa.
Można nią aromatyzować dania na słodko i słono. Lepiej stosować świeże ziele, bo jego zapach jest dość ulotny. Listki można dodać do sałatki lub sporządzić z nich orzeźwiającą herbatkę, przydatną szczególnie w upały.
Jeżeli chcesz poczytać o innej roślinie o zapachu cytryny zapraszam do wpisu Spicebush (Lindera Beznzoin) – Indiańska Przyprawa I Lek
Back To Top