
10 Roślin na rany po ukąszeniu owadów – lista Poszukiwaczy Roślin
Komary, osy i szerszenie? nie czuj się bezradnie w obliczu ataku owadów. Oto lista 10 Roślin na rany po ukąszeniu owadów, złagodzą stan alergiczny i przyniosą ulgę
1.Niecierpek czyli Impatiens– do wyboru drobnokwiatowy, pospolity i himalajski -każdy niecierpek ukoi skórę.
Jeśli z tej listy chcesz zapamiętać jedną roślinę, niech będzie to właśnie niecierpek, ponieważ:
- łatwo go znaleźć – niecierpek drobnokwiatowy to inwazyjna roślina zacienionych lasów, a niecierpek himalajski (często wyższy od człowieka) rośnie najczęściej wzdłuż rzek i nad jeziorami. Niecierpki różnią się wielkością i kolorem kwiatów, ale każdy z nich ma te charakterystyczne torebki z nasionami, które otwierają się znienacka, trącone ręką – niecierpliwe nasionka. Uwaga – nie pomyl z glistnikiem.
- sok ze świeżego niecierpka zadziała kojąco na wysypkę, miejsce użądlenia osy, szerszenia, komarów – wystarczy zerwać roślinę, rozetrzeć, aż puści sok i przyłożyć/posmarować rankę. Oznacza to, że jest to lek dostępny w terenie i nie wymaga żadnej obróbki przed zastosowaniem. Jeśli chcesz zrobić na zapas, zalej kwiaty niecierpka wódką (suszony nie działa). Więcej i dokładny przepis niebawem na 1000roślin.
- niecierpek to bezpieczna roślina, można stosować u małych dzieci, zjadać nasiona i robić napary z liści i kwiatów. Nasiona niecierpka to „dziki sezam”.
- niecierpek koi skórę poparzoną pokrzywą, a nawet sumakiem jadowitym (roślina Ameryki pn tzw poison ivy)
Zuzanna pisze: „Posmarowałam dłoń użądlona przez szerszenia niecierpkiem. Jaka ulga !
wpisy o niecierpku – tu obejrzysz zdjęcia, dowiesz się więcej o zastosowaniu rośliny
Niecierpek gruczołowaty, niecierpek himalajski
Preparat przeciw wypadaniu włosów z niecierpka
Niecierpek drobnokwiatowy – zdjęcia
Klejnot-ziele. Co można zrobić z niecierpka?
Nasza lista 10 Roślin na rany po ukąszeniu owadów, cd.:
2.Trędownik
Rozpoznajesz z daleka kształt dorodnej pokrzywy, a z bliska widzisz roślinę z dziwacznymi kwiatami, w kolorze ciemnego bordo (prawie brąz), w dodatku nie parzy. Po roztarciu liścia czujesz dziwaczny zapach. Co to takiego? To trędownik, super lek na skórę. Liść trędownika zabieram zawsze ze sobą do kieszeni, przed wyruszeniem w teren –
trędownik sprawdził się wiele razy po ukąszeniu komara i jusznicy deszczowej (końskiej muchy)
- liście są soczyste, wystarczy zerwać, rozetrzeć, zielonym sokiem posmarować skórę
- roślina pachnie specyficznie – ten zapach odstrasza komary
- stosuj na skórę dla dorosłych i dzieci (przypilnuj, by dziecko nie lizało skóry)
- przepis na nalewkę niebawem na 1000roślin (zastosowanie na ukąszenia owadów, rany, choroby skórne i hemoroidy )
- wykorzystaj trędownika bulwiastego lub skrzydlatego
- jeśli nie możesz znaleźć trędownika, użyj liści czyśćca leśnego, czyśćca błotnego lub lnicę (czyściec bo czyści rany)
Znam taką historię o pewnej Poszukiwaczce Roślin, która zbierała zioła nad Zalewem. Usłyszała płacz, dobiegający z obozowiska przy plaży – to trójka małych dzieci, bezradnie rozdrapujących rany po ugryzieniu komarów. Podarowała rodzicom dzieci liście trędownika z instrukcją, jak to stosować. Płacz ustał, rodzice w podzięce podarowali zielarce wielką rybę na obiad. Nigdy nie wiesz, do czego przyda się Twoja wiedza. Opowieść prawdziwa, bo tą Poszukiwaczką Roślin jestem ja.
Informacje o trędowniku znajdziesz na 1000roślin:
Trędownik bulwiasty – mały lew
Zioła na ukąszenia owadów – wpis dla dzieci
Powiązane wpisy:
Zielone plasterki czyli 365 liści trędownika
3. Babka lancetowata, babka zwyczajna
Zlokalizowanie leczniczej rośliny w od razu po ataku owada to często klucz do sukcesu. Korzystaj z tego, co blisko.
- liście babki zmiażdż, aż puszczą sok
- przyłóż liść na skórę lub posmaruj skórę sokiem
- babka działa najlepiej, kiedy świeża – suszona traci właściwości przeciwalergiczne i przeciwświądowe (takie działanie to zasługa irydoidów – składniki nietrwałe, czułe na światło)
- inna roślina zawierająca irydoidy do przetestowania w terenie to dąbrówka rozłogowa (lubi miejsca wilgotne, w cieniu)
- na zapas zrób gliceryt lub nalewkę, przechowuj w ciemnej butelce
- babka dla dzieci i dla dorosłych
- po udanej kuracji skórnej zaproś babkę do kuchni:
- wpisy na temat wykorzystania babki – 1000roślin
- Kotlety z liści babki
- Babka zwyczajna dla smaku
- Krupnik z nasion babki
- Babka lancetowata
4. Gwiazdnica
Gwiazdnica zadziała prawdopodobnie słabiej, niż niecierpek i trędownik, jednak z pewnością łatwiej ją znaleźć. To wszędobylska roślina, o długiej tradycji stosowania w zielarstwie. Znajdziesz ją w ogrodzie, na trawniku, w lesie, przy polnej drodze, nad rzeką, od wczesnej wiosny po późną jesień. Najfajniej jest korzystać z roślin, które są w zasięgu ręki.
Gwiazdnica jest bezpieczna dla dzieci, można dodawać do zup i sałatek.
- zerwij, zroluj w dłoniach, aż puści sok – sokiem posmaruj rankę
- użyj też na twarz, jako odmładzającą maseczkę (źródło wit. C)
- zawiera saponiny, o działaniu leczniczym przy wysypkach alergicznych i chorobach skóry
- jeśli chcesz zachować na dłużej, zrób macerat olejowy i maść (przepis za kilka dni)
- Gwiazdnica – na tron, nie na kompost!
- stosować można każdą gwiazdnicę, a nawet podobną do niej kościenicę (nie martw się o pomyłkę)
- gwiazdnica ma 5 białych płatków, rozciętych aż do nasady, wydaje się, że jest ich 10 – przyjrzyj się, to łatwe
Nasza lista 10 Roślin na rany po ukąszeniu owadów, cd.:
5. Psianka słodkogórz
To łatwa do rozpoznania roślina, którą prawdopodobnie znajdziesz tam, gdzie znajdują cię komary – nad brzegami jezior. Rośnie owinięta wokół trzcin, z charakterystycznym kwiatem: fiolet + żółty środek, kształt jak u ziemniaka. Owoce jak mini pomidorki, najpierw zielone, po dojrzeniu zmieniają kolor na czerwony. Nie jedz tego!
Psianka słodkogórz to roślina trująca przy zastosowaniu wewnętrznym, na skórę stosuj bez obaw.
więcej o zasadach bezpieczeństwa stosowania psianki – Psianka na 1000roślin
Jak stosować? zbierz pędy psianki bez owoców, zalej wrzątkiem i posmaruj takim płynem skórę swędzącą, pogryzioną przez komary, z dziwnymi wysypkami. Jeśli chcesz zrobić na zapas, pędy psianki zalej winem. Psianka jest taka skuteczna ze względu na zawartość saponin sterydowych (to jak roślinny hydrokortyzon), a tego typu substancje występują też w innych roślinach, zobacz wybrane zioła saponinowe.
6. Bluszczyk kurdybanek – relacja Poszukiwacza Roślin, Ilona pisze: „Zrobiłam nalewkę z kurdybanka, bąble znikają, swędzenie ustaje. Także te po ugryzieniach nie wiadomo czego – twardy bąbel wielkości orzecha laskowego ,lekarz przepisał maść że sterydami. Nie pomagało, 2 dni intensywnego smarowania kurdybankową nalewką i zniknęły.
Wspaniały ten bluszczyk, a do tego można stosować go jako przyprawa:
Bluszczyk kurdybanek na blogu Łuskiewnik
Kolejne zioło-przyprawa, które znajdziesz w terenie, to klinopodium, zwane niegdyś czyścicą storzyszek (czyści rany)
7. Rdestowiec – tę roślinę poleca Tomek, specjalista do spraw atopowego zapalenia skóry. „ Rdestowiec (maść) na obrzęki po wielkim kleszczu – działa od razu” Przepis niebawem na 1000roślin, a dzisiaj zapraszam na tekst Tomka na temat pozyskiwania i stosowania rdestowca. W naszym kolejnym rankingu 10 roślin – rośliny na rany +dezynfekcja po wyjęciu kleszcza
8. Olejek eteryczny lawenda, drzewko herbaciane, eukaliptus radiata, limonka. Tusia pisze: „ Jeszcze olejek lawendowy. Na mojego męża działa najlepiej”, Monika poleca limonkę, Agata drzewko herbaciane, ja testowałam z powodzeniem olejek eukaliptus radiata (to taki łagodny eukaliptus, który można stosować u dzieci). Mała buteleczka olejku eterycznego w kieszonce to praktyczne rozwiązanie, ale korzystanie z dzikich roślin daje więcej radości. W 100% zgadzam się z Bogumiłą:
„Dla mnie bajer jest w tych roślinach które mam pod ręką, ze mogę zareagować od razu po ukąszeniu „
9. Aloes, żyworódka, rojniki, rozchodniki – posmaruj zaczerwienione miejsce sokiem. Przy okazji przetestuj zastosowanie rozchodnikowca wielkiego w kulinariach
10.Podbiał i geranium (anginka). Na koniec relacja Kornelii: „Na komary – geranium (anginka), swędzenie ustaje od razu (sprawdzone na dzieciach), a na wszelkie użądlenia ze stanem zapalnym – liść podbiału. Działa rewelacyjnie. Moja mama trzyma zawsze kilka liści podbiału w lodówce na wszelki wypadek. Ma silną alergię na wszelkie osy. Liść podbiału ją zawsze ratuje.”
Kim są Poszukiwacze Roślin? To praktykujący zielarze, botanicy, fitoterapeuci – spotkasz ich w grupie Poszukiwacze Roślin na FB. Stosujemy opisane rośliny.
Bonusy: po powrocie do domu warto wykąpać się w wywarze z uczepu
Jeśli rany zostaną rozdrapane, należy zastosować zioła osuszające, odkażające i łagodzące. Krysia pisze:” dodam jeszcze dziewannę i liść lepiężnika. Działają natychmiast – świeża roślina oraz śluzowe do złagodzenia czerwoności i rozpalenia(żywokost, lipa kwiat, kwiat wiesiołka, korzenie pierwiosnka) oraz ściągające i p.krwotoczne takie jak: dąbrówka, krwiściąg itp.
Inne pomysły: na użądlenia szerszenia i osy stosuj ocet jabłkowy, jad tych owadów jest alkaliczny, więc kwaśny ocet neutralizuje działanie jadu. Hania podpowiada: „przyłożyłam na użądlenie osy cebulę, swędziało, ale opuchlizna nie pojawiła się”
Olejki eteryczne skutecznie łagodzące świąd to między innymi lawenda, rumianek. Naturalne olejki eteryczne znakomitej jakości dostępne w sklepie Herbiness.