skip to Main Content

Ocet jabłkowy – najlepszy kosmetyk

Nadal mamy czas jabłonek uginających się pod ciężarem owoców. Pogoda sprzyja zbiorom, ale pomysły na wykorzystanie czasem się kończą. Zatem jak możemy je wykorzystać w kosmetyce?

Najprościej przygotować ocet jabłkowy i na jego bazie robić szybkie kosmetyki takie jak tonik do twarzy, płukanka do włosów, spray do stóp.

Jak przygotować ocet jabłkowy? Nic prostszego: ogryzki i skórki z jabłek włóż do wyparzonego słoja (tak około połowy). Następnie zalej letnią wodą z cukrem ( w proporcji 4-8 łyżek cukru na litr wody). Od góry zostaw trochę miejsca, bo owoce się podniosą. Przykryj gazą lub ściereczką i zabezpiecz gumką, tak aby żadne owady nie dostały się do środka. Mieszaj codziennie do momentu opadnięcia owoców, powinny to zrobić w ciągu tygodnia lub dwóch. Potem już nie musisz mieszać, zostaw swój nastaw na 4-5 tygodni, po tym czasie ocet powinien być gotowy. Spróbuj czy faktycznie 😀 i przelej do czystych , wyparzonych butelek. Nie przechowuj w lodówce. Ocet nie ma terminu ważności, możesz przygotować większą ilość.

Jednym z ważniejszych składników octu jabłkowego są pektyny , które między innymi poprawiają stan naczyń krwionośnych. Znajdziemy tam również witaminę E , kwas mlekowy, octowy i cytrynowy i oczywiście mnóstwo mikroelementów.

Po moc inspiracji z dodatkiem octu , nie tylko jabłkowego zapraszam tutaj:inspiracje octowe

Foto Przemysław Gaj

 

Back To Top