skip to Main Content
Owoce Niecierpka – Dla Urody.

Owoce niecierpka – dla urody.

Niecierpek – owoce.
Kto nie zna strzelających owocków niecierpka – zabawka pierwsza klasa. Owocki są smaczne i pożywne. Mają też wielki potencjał kosmetyczny.
Skład biochemiczny owoców jest bardzo bogaty -m.in. żywice, flawonoidy, kwasy i oleje. Wykonujemy z nich odżywcze maseczki (wystarczy zmiksować i nałożyć na skórę). Ekstrakty etanolowe stosujemy jako dodatek do kremów i toników, napary do przemywania skóry i płukania włosów.

Preparaty z owoców niecierpka działają przeciwzapalnie, koją atopową skórę, leczą trądzik, hamują wpływ androgenów na mieszki włosowe (zalecane przy łysieniu).

Napar lub nalewka z żółtych kwiatów niecierpka nadaje siwym i jasnym włosom złocisty odcień. (źródło http://rozanski.li/?p=634).

Owoce niecierpka należy zebrać samodzielnie, z dowolnego gatunku (najwygodniej z niecierpka himalajskiego, to roślina dorastająca do 3 metrów). Owoce zbieramy, zanim dojrzeją i zaczną „strzelać”.
Żółte kwiaty najwygodniej zebrać z niecierpka pospolitego – roślina niska, o dużych kwiatach. Zbiór kwiatów z niecierpka drobnokwiatowego (na zdjęciach) jest pracą tylko dla Syzyfa.
zdjęcia niecierpka drobnokwiatowego
Inez Herbiness

nasiona niecierpka, owoce niecierpka

Back To Top