skip to Main Content
Rozchodnikowiec Wielki

Rozchodnikowiec wielki

Rozchodnikowiec wielki,rozchodnik wielki

(Hylotelephium telephium, Sedum maximum)to sukulent przede wszystkim znana z ogródków i skalniaków, niektóre jego odmiany występują dziko w Sudetach i Karpatach.Kwitnie na różowo, bordowo, żółtawo lub zielonkawo od lipca-sierpnia do późnej jesieni. Znany wśród górali pienińskich jako roślina chroniąca przed bólami reumatycznymi (korzeń zawieszony na nitce wieszało się między łopatkami.Używano go również do wróżenia, roślinę zerwaną w dzień św. Jana wieszało się między powałą i belkami, jeżeli przez długi czas pozostawała zielona, wróżyło to długie i szczęśliwe życie domownikom. Używany również we wróżbach miłosnych. A w takiej Danii występuje pod nazwą Zioło św. Jana właśnie (Sankthansurt). Soczyste, lekko kwaskowe liście przypominają smakiem surową zieloną fasolkę. Używa się ich na surowo w sałatkach oraz w towarzystwie wędlin i ryb (np. solonych). Można je również dodawać do zup, potraw jednogarnkowych lub stir-fry.

Link do duńskiej sałatki ziemniaczanej, niestety tylko po angielsku, z kremowym serkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem, ogórkami.
http://danskmadpaaengelsk.wordpress.com/2014/05/16/potato-salad-with-orpine-kartoffelsalat-med-sankthansurt/

10497962_684623901610272_4508705386975104545_o

Ola

Dzikich roślin poszukuje w Danii, podpatruje kopenhaskich kucharzy. Wędzi dymem z pokrzywy, zalewa octem bratki i stokrotki. Marzy się jej spiżarnia z miejscem na wszystkie słoje i butle, które regularnie wypełnia nowymi mieszankami.

Back To Top