skip to Main Content
Bukwica Lekarska – Zioło Do Wakacyjnej Apteczki

Bukwica lekarska – zioło do wakacyjnej apteczki

Bukwica lekarska

Podczas letnich wycieczek na łąkach i brzegach lasów możecie zobaczyć owłosioną roślinkę z fioletowymi kwiatami, nad którą uganiają się motyle. Jeżeli ma ona charakterystyczne falbanki na brzegu liścia, a nie ząbki, to możecie mieć pewność, że to bukwica, zwana także betoniką.

Często na wakacjach mogą spotkać nas niemiłe sytuacje np. biegunka, trudno gojące się rany, grzybica stóp czy nadmierna potliwość. We wszystkich tych przypadłościach  bukwica lekarska przychodzi z pomocą.

Za działanie lecznicze odpowiadają w dużym stopniu garbiki. Są to substancję, które „garbują” skórę, błony śluzowe i drobnoustroje. Oznacza to, że tworzą na powierzchni warstewkę ochronną, lekko znieczuloną, zmniejszając stan zapalny, wysięk i obkurczając drobne naczynka krwionośne. W przypadku mikroorganizmów wiąże się to z działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym.

Z działania „garbującego” wynika zastosowanie bukwicy w dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak stany zapalne żołądka i jelit, zatrucia pokarmowe, biegunki i delikatne krwawienia z naczyń krwionośnych jelit.

Zewnętrznie stosujemy napary do przykładania lub przemywania trudno gojących się ran, owrzodzeń, odparzeń i czyraków. Bukwica będzie pomocna w przypadku zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych a także nadmiernej potliwości skóry nóg.

Pod tym kątem jej zastosowanie jest podobne do innych ziół garbnikowych np. kory dębu, dlatego jeżeli trudno nam znaleźć bukwicę śmiało można ją zastąpić łatwiejszą do zdobycia korą dębowa.

W lecznictwie ludowym, szczególnie w Anglii bukwica miała jeszcze inne zastosowanie – była uznawana jako lek przecibólowy i przeciwlękowy. Polecano ją w  stanach zawrotów głowy i nerwobólach.

Przed sprowadzeniem herbaty chińskiej do Europy w Anglii spożywano napar z bukwicy zamiast tradycyjnej herbaty.

W przypadku bukwicy należy zachować ostrożność – ziele to nie powinno być pite codziennnie w dużych ilościach. Szczególnie mocny odwar może spowodować zaparcie i podrażnienie przewodu pokarmowego.

Ola Zachwycona Naturą

 

Back To Top