skip to Main Content
Dziurawiec.

Dziurawiec.

Dziurawiec (Hypericum L.) Ziele św. Jana, ziele świętojańskie.

Zaczyna kwitnąć w dniu wspomnienia św. Jana, choć ostatnio przez anomalie pogodowe i przesunięcia w porach roku w różnych rejonach Polski ten moment jest inny.

Ziele dziurawca zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, kw. kawowy, garbniki, żywice, antocyjany, hiperycynę, karoten, wit. C, azulen, cholinę, acetylocholinę, hyperynę (glikozyd), kw. chlorogenowy, kw. nikotynowy, pektyny, sole, saponiny.

Wyciągi z dziurawca działają kojąco, ściągające, przeciwkrwotocznie, żółciopędnie, odkażająco, uspokajająco, moczopędnie, przeciwzapalnie, wzmacniająco, przeciwwzdęciowo, odtruwające; poprawiają nastrój, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, regulują metabolizm, pobudzają trawienie, regulują wypróżnienia, koordynują pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Wyciągi alkoholowe i olejowe wykazują wpływ przeciwstresowy i przeciwdepresyjny, a także fotouczulający i przeciwtrądzikowy.

Jest pomocny przy zaburzeniach w wydzielaniu żółci, kamicy, chorobach wątroby i stanach zapalnych w obrębie tych narządów. Wspomaga także choroby trzustki, żołądka (wrzody), jelit. Pomocny w niestrawnościach, chorobach skórnych, sercowo-naczyniowych, przy złym samopoczuciu i wyczerpaniu nerwowym oraz zaburzeniach miesiączkowania.

Dłuższe zażywanie nalewki, soku lub intraktu przez osoby młode powoduje u nich wyleczenie trądziku młodzieńczego.

Alkoholowe i olejowe wyciągi z dziurawca działają fotouczulająco co w sposób umiejętny może być wykorzystane do leczenia wielu chorób skóry, np. łuszczycy, trądziku młodzieńczego, bielactwa.
Osoby zażywające alkoholowe wyciągi z dziurawca nie mogą jednak przesadnie opalać się, ani też przebywać zbyt długo na słońcu !.

Więcej o zastosowaniu i jak zrobić wyciąg z dziurawca.
dziurawaee dziurawieccAgnieszka / Aga Radzi

Back To Top