skip to Main Content
Kozieradka Pospolita- Remedium Na Wypadanie Włosów I Trądzik.

Kozieradka pospolita- remedium na wypadanie włosów i trądzik.

Kozieradka pospolita, inaczej koniczyna grecka – Trigonella foenum-graecum L. znana jest większości z nas jako przyprawa kuchni azjatyckiej. Warto jednak spojrzeć na kozieradkę z innej perspektywy i docenić jej walory lecznicze i kosmetyczne.

Kozieradka – roślina lecznicza.

Kozieradka od wieków wykorzystywana jest jako roślina lecznicza w Ayurwedzie (głównie jako surowiec przeciwzapalny). W krajach Orientu wykorzystywano ją m.in. jako środek mlekopędny, obniżający poziom cukru we krwi, a także przy zapaleniu brzegów powiek (blepharitis marginalis), w jaglicy (egipskie zapalenie spojówek) czy w czyraku mnogim.

W tradycyjnej medycynie stosuje się  okłady z nasion kozieradki przy stanach zapalnych skóry- czyraki, owrzodzenia, ropnie oraz przy stłuczeniach i siniakach. Działają przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco i pobudzająco na regenerację.

Ze względu na obecność flawonoidów oraz amidu kwasu nikotynowego (witamina PP) polecana jest w uszczelnianiu naczyń krwionośnych- cera naczynkowa czy żylaki odbytu (hemoroidy).

Kozieradka – zastosowanie kosmetyczne.

Tym co można zauważyć w pierwszej kolejności podczas przygotowywania odwarów z nasion kozieradki jest duża zawartość substancji śluzowych (20- 30 %), które sprawiają, że wywar nabiera konsystencji kleiku. Śluzy działają ochronnie i łagodząco na skórę. Podczas gotowania wyciągi wodne z kozieradki mogą się zacząć pienić, co świadczy o obecności saponin. Saponiny to naturalne  substancje myjące o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, antygrzybicznym. Kozieradka zawiera saponinę o silnym działaniu leczniczym, diosgeninę, szczególnie cenną dla skóry problematycznej- podrażnionej, z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikowej. Skóra trądzikowa skorzysta również na właściwościach antybiotycznych i przeciwgrzybiczych kozieradki. Osoby stosujące ją w pielęgnacji skóry zauważają zdecydowanie szybsze gojenie się wyprysków, zmniejszenie łojotoku i widoczności porów, łagodzenie zaczerwienienia, ukojenie podrażnień. Kozieradka pomaga również uporać się z plamami potrądzikowymi.

Kozieradka w preparatach na porost włosów

Bardziej znane jest jej działanie na włosy- internet od kilku lat huczy na temat cudownych właściwości wcierki z nasion kozieradki na porost włosów. Za takie działanie odpowiadają głównie fitosterole czyli sterole roślinne, zawarte w nasionach kozieradki, które hamują wypadanie włosów na tle androgenowym.  Dodatkowo wcierka ogranicza przetłuszczanie, unosi włosy u nasady (dzięki zawartości protein), działa gojąco na podrażnioną skórę głowy, ogranicza świąd i łupież.

Wydawać by się mogło, że kozieradka ma same plusy i powinniśmy się nią nacierać “od stóp do głów” a dodatkowo przyjmować doustnie, prawda? Skrywa jednak pewien mroczny sekret, a jest nim… jej zapach, najczęściej określany jako “rosołowy”. Świeże odwary mają mniej intensywny aromat od tych stojących kilka dni, ale nie zawsze mamy czas i chęci na codzienne przygotowywanie wcierki lub toniku. Moim zdaniem zapach nie jest taki straszny, wcierany w skórę głowy (zwłaszcza w wilgotną, po myciu) szybko się ulatnia. Jak więc przygotować odwar, który posłuży nam do wykonania wcierki i toniku?

Prosty kosmetyk z kozieradki – przepis

  • 1 łyżkę zmielonych nasion zalewam.
  • 1 szklanką letniej wody lub hydrolatu ( polecam borowinowy) i dokładnie mieszamy.

Następnie gotujemy na małym gazie, pod przykryciem przez 3 minuty. Odstawiamy na 20- 30 min, a następnie przecedzamy (może być sitko, ale lepiej wyłożyć je gazą lub filtrem do mleka).

Żel, który zostanie z gotowanych nasion świetnie sprawdzi się w roli kojącej skórę maseczki (nakładamy na 10- 15 min i spłukujemy wodą. Można sobie pomóc gąbeczką lub wacikiem gdyż przez zawartość śluzów ciężko się zmywa).

Wyciąg wodny, który w ten sposób uzyskamy, jest żółty, dość mętny i odrobinę lepiący. W takiej postaci nadaje się już do wcierania w skórę głowy i przecierania twarzy. Można go przechowywać w lodówce do 5 dni.

To przepis najprostszy z możliwych. Jeśli jednak chcemy zachować swój kosmetyk na dłużej polecam przepisy z serii “podaruj zioła w prezencie”

 

Patrycja Łuczkiewicz, dzikiekosmetyki

Patrycja Łuczkiewicz

Biotechnolog z wykształcenia, zielarka z potrzeby serca.
Twórca naturalnych kosmetyków.
Miłośniczka zdrowego odżywiania i zwierząt.

Back To Top