skip to Main Content
Leszczyna – Męskie Pączki Kwiatowe.

Leszczyna – męskie pączki kwiatowe.

Leszczyna pospolita (Corylus acellana), czyli orzech laskowy. Popularna w lasach i zaroślach, nad brzegami rzek. Znana głównie z orzechów, jednak już w lutym bystre oko Poszukiwacza Roślin dostrzega żółte kwiaty i beżowe pąki kwiatowe leszczyny. Warto zainteresować się tym surowcem: pąki kwiatowe leszczyny mają działanie przeciwzapalne i wspomagają leczenie zaburzeń hormonalnych.

Pączki leszczyny (Gemmae Coryli) zawierają znaczną ilość pyłku kwiatowego, garbniki, kwasy, a nawet żywicę. Podane w formie naparu (3 łyżki pączków zalać 500ml wrzątku) mają działanie odtruwające, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe, lekko ściągające. Zalecane w terapii chorób skóry na tle autoagresji, przeroście prostaty i w trakcie menopauzy (normalizują poziom hormonów).

Zbiór: przed kwitnieniem, suszyć na tacach lub papierze (w czasie suszenia z pąków wysypuje się pyłek kwiatowy, żółty – można zjeść lub  zastosować do pielęgnacji skóry)

Kwiaty i pączki leszczyny to również pomysł na wiosenne menu: żółte kwiaty wyglądają jak banany. Polskie banany – post na blogu Herbiness KLIK

Źródło informacji o pączkach leszczyny Łuskiewnik – Gemmoterapia KLIK

Back To Top