skip to Main Content
Maść żywiczna Na Zatoki

Maść żywiczna na zatoki

Drzewa iglaste dostarczają mnóstwo żywicy, która jest od stuleci wykorzystywana leczniczo, ale również w przemyśle – do produkcji kalafonii, terpentyny (farby i lakiery), kosmetyków, tworzyw sztucznych,  izolatorów przewodów elektrycznych.

Na Syberii żuje się żywicę modrzewia syberyjskiego dla dezynfekcji jamy ustnej, również pierwsi osadnicy europejscy północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych i Kanady przejęli zwyczaj od rdzennych mieszkańców żucia żywicy świerka. Można powiedzieć, że była to pierwsza guma do żucia, ale o właściwościach leczniczych, ponoć zapobiegała bólom głowy i zębów.

Bardzo ciekawe są ludowe zastosowania żywicy pośród ludności Himalajów, plemion indiańskich, a także na naszych, słowiańskich terenach. Zazwyczaj topiono żywicę w maśle (polecałabym klarowane) lub smalcu i taki tłuszcz używano jako maść do smarowania miejsc objętych łuszczycą, problemami skórnymi, ranami, oparzeniami. Indianie północnej Ameryki łagodnie ogrzewali żywicę w tłuszczu, który potem wylewali na skóry karibu. Takimi skórami okładali chore miejsce w przypadku bólów stawów, stłuczeń, ran. Do zmniejszenia objawów neuralgii zbierano żywicę z jodły himalajskiej Abies spectabilis, którą mieszano z olejkiem różanym. Długotrwałe stosowanie powodowało rozluźnienie mięśni i zmniejszenie bólu. W Nepalu 2 g żywicy sosnowej z drzewa Pinus roxburghii miesza się z 2 g soli i zagotowuje pod przykryciem z 200 g wody. Napar wypity przed snem pomaga w złagodzeniu kaszlu.

Tradycyjny napój Greków to Retsina, białe wino, do którego dodaje się na początku fermentacji 2/1000 część żywicy. Receptura regionalnego napoju wynika z dawnego zwyczaju przetrzymywania wina w glinianych amforach, które zabezpieczano przed wilgocią warstwą żywicy.

Dla uzyskania tak cennego leku możemy wybrać się na spacer i poszukać w lesie iglastym, czy na korze drzewa nie ma śladu okaleczeń, bo to tam będzie zbierała się żywica, którą drzewo produkuje, by zaleczyć ranę. Najwięcej żywicy uzyskamy z sosny, ponieważ przewody żywiczne, którymi spływa żywica są gęsto rozmieszczone – wzdłuż i w poprzek. Więcej ciekawostek o żywicy i sposobie jej przetwarzania znajdziesz w artykule, w którym przedstawiam też sposób produkcji maści żywicznej na bazie tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych oraz maści na problemy skórne.

O żywicy i przepisy na maści na zatoki oraz na problemy skórne   tutaj

Małgosia

Ziołowa wyspa

 

Malgosia

Swoją pasję mam pod stopami. Rośliny, to one dyktują mi, co mam robić, o czym pisać i czemu robić zdjęcie. Mam w sobie ogromną wiarę, że kiedyś ludzie wrócą do natury i jej ogromnej siły. Dlatego też uczestniczę w upowszechnianiu dawno zapomnianej wiedzy.

Back To Top