skip to Main Content
Miechunka Peruwiańska

Miechunka peruwiańska

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana), jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki Południowej, jest spokrewniona ze znaną u nas rośliną ozdobną miechunką rozdętą, oraz mniej znaną miechunką pomidorową (tomatillo), a nawet ze zwykłym pomidorem czy ziemniakiem. Jej inne nazwy to rodzynek brazylijski, jagoda inkaska, wiśnia peruwiańska, Incan goldenberry, Cape goosberry. W wersji suszonej i pod nazwą Inca berry zrobiła karierę jako superfood, gdyż zawiera duże ilości antyutleniaczy.

Surowe owoce miechunki są słodko-kwaśne, świetnie nadadzą się do ciast i deserów, można je dodać również do sałatki lub przetworów (chutney lub konfitury). Suszone owoce są orzeźwiająco kwaskowate, urozmaicą smak tradycyjnych bakalii.

W naszym klimacie miechunkę peruwiańską można uprawiać z rozsady (jak pomidory), lub w doniczkach na parapecie. Rośliny te potrzebują ciepła (kiełkują w temp. 16 -22 stopni C) oraz codziennego zraszania.

Przepis na nietypowe ciasto z użyciem miechunki znajdziesz na blogu Oli domowej.

physalis peruviana

 

Ola

Dzikich roślin poszukuje w Danii, podpatruje kopenhaskich kucharzy. Wędzi dymem z pokrzywy, zalewa octem bratki i stokrotki. Marzy się jej spiżarnia z miejscem na wszystkie słoje i butle, które regularnie wypełnia nowymi mieszankami.

Back To Top