skip to Main Content
Świetlik: Wracając Do światła

Świetlik: wracając do światła

Mówi się że oczy są zwierciadłem duszy,  każde inne i warte poświęcenia uwagi i pielęgnacji .

W przestrzeni naszych zielonych przyjaciół  spotykamy dziwa i małe cuda natury, zdolne dokonywać wielkich rzeczy, a nawet przywrócić klarowność widzenia zmęczonym lub chorym oczom.  Każdy szanujący się poszukiwacz roślin wie, jak istotne w drodze do zdobywania wiedzy są oczy – to na nich musimy polegać przez cały czas, węch czy smak mogą być bardzo pomocne … Jednak wzrok jest najistotniejszy.

Letnie łąki, murawy i pastwiska  skrywają w tym temacie najcenniejsze, choć niepozorne na pierwszy rzut oka ziele, rzucające się w oczy świetlistym punktem na długiej warżce ( dolnym płatku ) wśród białego kwiecia .

Świetlik, świecznik, świeczkowe ziele a nawet ptasie oczka – to kilka jego imion znanych w tradycji zielarskiej od dawien dawna. Sekretem ziela świetlika łąkowego (Euphrasia rostkoviana . Hayne) jak i pozostałych jego braci, jest niesamowicie bogaty skład, będący niezastąpionym zestawem na ratunek naszym oczom .

Świetlik dowodzi swojej wartości w wielu schorzeniach związanych ze wzrokiem, wesprze nas w takich dolegliwościach jak : jęczmień, zapaleniu spojówek na tle podrażnień, infekcji czy alergii. Wyciąg z ziela pomaga przy zmęczonych oczach,  zaczerwienieniu, nadwrażliwości na światło  i wielu innych przypadłościach, zaburzających klarowne widzenie . Nie bez powodu znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce dodatkowo usuwając cienie pod oczami i rozświetlając cerę  .

Świetlik – jak stosować

By wyciągnąć najlepsze ze świetlika wystarczy wywar (1 łyżkę ziela zagotować z 1 szklanką  wody) i nasączyć nim wacik kosmetyczny .

Taki strażnik światła – wart jest honorowego miejsca w domowej apteczce .

Krzysztof Kalemba

Krzysztof : botanik z zacięciem na analizę roślin po najmniejsze szczegóły, wędrowiec o niespokojnej duszy która ciągnie go nieustannie w chaszcze w poszukiwaniu nowego i uskutecznianiu zdobytej wiedzy w praktyce zielarskiej i kosmetycznej - na stałe Włóczykij ze swoim "Skarbcem" w ziołowej przestrzeni .

Back To Top