skip to Main Content
Rumianek Bezpromieniowy – Bezpieczna Dla Dzieci Kuracja Przeciwpasożytnicza

Rumianek bezpromieniowy – bezpieczna dla dzieci kuracja przeciwpasożytnicza

W przeszłości wydawało mi się, że rumianek pospolity rośnie na każdej łące, przecież białe kwiatki z żółtym środkiem są dość pospolite. Ale to nieporozumienie, tak wyglądają różne kwiatki, a rumianek pospolity jest tylko jeden. Znalazłam go  raz, na gliniastym polu, w centralnej Polsce. Na szczęście pod dostatkiem mam rumianku bezpromieniowego – wygląda jak rumianek, któremu ktoś oderwał koronę białych płatków.

Rumianek bezpromieniowy Matricaria discoidea to wielki spryciarz. Jego ojczyzna to Pn. Azja i wschodnie wybrzeże Ameryki Pn. Przywieziony został, jako ciekawostka, do ogrodów botanicznych w Królewcu, Wrocławiu i Berlinie. Zamknięta przestrzeń nie odpowiadała rumiankowi i  w szybkim tempie rozprzestrzenił się po Europie, wzdłuż dróg – pasażer na gapę, przyczepiony do kół wozów i zwierzęcych kopyt.

Wspaniale,  że tak się stało, bo od czerwca do sierpnia mamy dostęp do „rumianku bez płatków**”.  Roślina pachnie jednocześnie rumiankiem i ananasami, kwiaty są jadalne i smaczne, napary stanowią  bezpieczny środek  do przeprowadzenia kuracji przeciwpasożytniczej u dzieci

Anthelmintica = leki przeciwrobacze

Dawki: 30 g świeżego surowca zalać 200 ml wrzącej wody, odstawić na 20 minut, przecedzić. Pić co 4 godziny po 200 ml. Kurację prowadzić dwa-trzy dni. Można stosować u dzieci (100 ml naparu co 6 godzin). Preparat w podanych dawkach u niektórych osób wywołuje senność. Kuracje z suszonego surowca nie są skuteczne.

Uwaga: w czasie prowadzenia kuracji przeciwrobaczej należy przypilnować regularnego wypróżniania (co wieczór). Wspomagająco można zastosować sól gorzką.

Informacja o składzie biochemicznym rumianku bezpromieniowego:

Rumianek bezpromieniowy – olejek eteryczny 1-1,5%, matrycyna, kwas chamazulenowy, kwas walerianowy, chamazulen, patuletyna, luteolina, kosmosyna, kwercetyna, chryzoeriol, izoramnetyna, umbeliferon, herniaryna, poliacetyleny, seskwiterpeny laktonowe. Olejek bogaty jest w chamazulen, bisabolol, farnezen i mircen.

*glista ludzka, owsiki, wysogłówka

**rumianek bezpromieniowy ma bardzo dużo płatków, te wszystkie zielone rureczki, budujące  kwiat, to również płatki. Brakuje mu jedynie białej korony, inaczej „promieni”.

 

źródła: materiały z Kursu Zielarz i Fitoterapeuta Krosno 2017, G.Madaus Lehrbuch der Biologischen Heilmittel, 1938

http://luskiewnik.strefa.pl/antiparasitica/p10.htm

 

 

Back To Top