
Rozmaryn lekarski właściwości lecznicze
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
Rozmaryn możemy spotkać w stanie dzikim w Azji, Afryce Północnej i Południowej Europie.
W swoim naturalnym środowisku jest to krzew dorastający nawet do 3 m wysokości.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby uprawiać go w innych zakątkach świata. W lecie z powodzeniem rośnie w ogródku a w zimie na parapecie okiennym. Oczywiście w klimacie gdzie w zimie jest zimno :).
Większość czynnych składników zawartych w rozmarynie słabo przechodzi do wody dlatego cenniejsze są wyciągi alkoholowe i wodno – alkoholowe i olejowe.
Warto zainteresować się rozmarynem, ze względu na jego właściwości lecznicze. Ziele rozmarynu działa: rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, układu moczowego, układu żółciowego oraz naczyń krwionośnych obwodowych. Może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Poprawia krążenie krwi w układzie wieńcowym serca. Preparaty zawierające alkoholowe i wodno-alkoholowe wyciągi z rozmarynu zwiększają ilość produkowanej i uwalnianej żółci. Mogą także zwiększać krwawienia miesiączkowe. Wodne wyciągi z rozmarynu działają ściągająco i przeciwbiegunkowo.
Preparatów z rozmarynu nie zaleca się kobietom w ciąży.
Rozgrzewające właściwości rozmarynu z powodzeniem stosuje się w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, przeziębienia, odmrożeń, a także przy nerwobólach i mięśniobólach.
Olejek rozmarynowy zatrzymuje laktacje, dlatego nie wskazany jest dla matek karmiących.
Dodatek rozmarynu do pożywienia ułatwia trawienie i zwiększa apetyt.
Co można leczniczego zrobić z rozmarynu znajdziesz na moim blogu Aga Radzi