skip to Main Content
Uczep Trójlistkowy.

Uczep trójlistkowy.

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartitus). Kwitnie na żółto w sierpniu i chętnie czepia się ubrania. I bardzo dobrze, bo roślinkę warto zauważyć i zabrać ze sobą do domu.

To ziółko mało popularne w Polsce, w Rosji i Chinach jest za to dobrze znane. Stosowane głownie jako lek przeciwzapalny i leczniczy dla skóry. Warto więc przygotować sobie uczepowe kąpiele, olej uczepowy i nalewkę. Preparaty stosować przy łuszczycy i trądziku.

Kąpiel w wywarze z ziela uczepu pielęgnuje skórę, łagodzi swędzenie i uspokaja. Ziele uczepu można spożywać, napary uznawane są za bezpieczne (zakazane jednak w ciąży i podczas karmienia). Wzmagają pracę nerek, zwiększają wydzielanie moczu i usuwanie toksyn. Uczep wspomaga również pracę wątroby.

Uczep pozyskujemy w czasie kwitnienia, czyli w sierpniu. Roślina preferuje tereny wilgotne, często rośnie na brzegu rzeki czy jeziora. Warto oddzielić sztywne łodygi, najbardziej wartościowe są liście, kwiatostany i nasiona. Suszymy w przewiewnym, ciemnym miejscu, w niskiej temperaturze (nie w piekarniku). Przechowujemy w słojach, w ciemnym miejscu, rozdrabniamy bezpośrednio przed użyciem.

uczep trójlistkowy – zdjęcia

nasionka uczepu zawierają niezwykle cenna dla organizmu oleje i olejek eteryczny o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli w czasie zbioru przyczepi się do Ciebie garść nasion uczepu – zjedz je, jak nasiona słonecznika. Na zdrowie.

 

Back To Top