skip to Main Content
Aromatyczny Spray Do Pomieszczeń Z Rozmarynem

Aromatyczny spray do pomieszczeń z rozmarynem

Jesień taka piękna: złota liśćmi, srebrna mgłą. Zdaje się, że wszędzie leżą skarby. Czasem jednak trudno znaleźć to, czego się szuka, ponieważ mapa zaginęła, a pamięć zawodzi. Dla otuchy proponuję domowe perfumy botaniczne, czyli spray do pomieszczeń, z olejkiem rozmarynowym. Olejek rozmarynowy pobudza pamięć i zdolność uczenia się, a cała kompozycja wzbogacona ciepłem pomarańczy i cynamonu, ukoi zmysły podczas jesiennego sztormu. Ponadto większość olejków eterycznych ma antybakteryjne moce, rozpylane w powietrzu dezynfekują pomieszczenia, zmniejszają liczebność mikrobów i hamują rozwój wirusów.

Aromatyczny spray z olejkami eterycznymi – styl vintage

Etap pierwszy: przygotuj wywar ziół saponinowych, czyli takich, które podczas gotowania pienią się. Może to być korzeń mydlnicy lub ziele nawłoci, więcej pomysłów znajdziesz w poście Wybrane zioła saponinowe.

Surowcem saponinowym wykorzystywanym w przepisach vintage jest kora mydłoki, zwana Quillaia. Z kory Quillaia robi się tinkturę Quillaiae (rodzaj nalewki). Uproszczone preparowanie takiej tinktury to zmieszanie wywaru ziół saponinowych z alkoholem w takiej proporcji, aby etanol stanowił około 30% całości.

Jak to zrobić?

-najpierw przygotuj wywar ziół saponinowych (mydlnica, Quillaia, nawłoć) 70g, przecedź i przefiltruj

-następnie dodaj do wywaru spirytus 95% 30g

-na koniec wymieszaj i gotowe. Przelej do butelki i koniecznie przyklej wyrazistą naklejkę z napisem Tinctura Quillaiae

W przepisach vintage taka tinktura saponinowa stanowiła bazę do rozpuszczania olejków eterycznych – naturalny emulgator. Poza tym dzięki saponinom produkt jest bardziej skuteczny w zwalczaniu bakterii (saponiny niszczą biofilm bakterii i grzybów).

Aromatyczny spraj z rozmarynem – olejki eteryczne

Jedna z moich ulubionych, jesiennych kompozycji zapachowych. Zapach przyjemnie czysty i świeży, z delikatnymi, słodkimi nutami, utrzymuje się w pomieszczeniu bardzo długo.

  • Olejek pomarańcza 40kropli
  • Olejek rozmaryn 20kropli
  • Kora cynamonu 8 kropli
  • opcjonalnie Olejek davana 4 krople (co to takiego olejek davana? zobacz wpis Olejek eteryczny davana na Aromastrona.pl)

1.  wlej do naczynka 30g wcześniej przygotowanej tinktury saponinowej (alternatywnie 10g spirytusu i 20g wywaru saponinowego)

2. do płynu dodaj olejki w dowolnej kolejności, mieszaj co chwilę

3. następnie uzupełnij do 100g wodą lub wywarem saponinowym

4. wymieszaj, przelej do butelki z atomizerem. Przed użyciem wstrząśnij. Gotowe

5. taki produkt ma tendencję do rozdzielania się z upływem czasu. Jeśli chcesz zapobiegać rozdzielaniu lub wyeliminować z przepisu etanol, zastosuj solubilizator do olejków eterycznych, na przykład znany z płynów micelarnych poliglicerol. O tym, jak robić mgiełki zapachowe z poliglicerolem pisałam w poście Niewidzialna moskitiera – przepis na klarowną mgiełkę zapachową.

Jak stosować aromatyczny spray?

-używaj jako perfumy do pomieszczeń

-przetestuj jako zapach do pościeli, ponieważ bardzo przyjemnie przebudzić się w środku nocy i poczuć przyjemny zapach. Ponadto jeśli ośrodek węchu odbiera w nocy bodźce zapachowe, łatwiej jest zapamiętać zdarzenia, które wydarzyły się poprzedniego dnia

-jeśli zapach przypadnie Tobie do gustu, perfumuj również zimowe sweterki

-modyfikuj dowolnie zestaw olejków eterycznych. Inne moje  propozycje to:

    • madnarynka 5 kropli, imbir 1 kropla, cynamon 1 kropla i davana 1 kropla
    • lawandyna 0,2g, jagody jałowca 0,2g, czarny pieprz 0,15g, bergamotka 0,15g, cynamon 0,1g, pysznogłówka 0,1g

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne w pomieszczeniach?

Olejki eteryczne mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i hamują aktywność wirusów. W pomieszczeniach, w których stosuje się dowolną formę rozprzestrzeniania olejków eterycznych, raptownie spada ilość bakterii i można zahamować rozprzestrzenianie się chorób. Dlatego warto używać perfum botanicznych do pomieszczeń i tekstyliów, rozpylać olejki w nebulizatorze i dyfuzorze, stosować kominki aromaterapeutyczne, woski zapachowe, kadzidła i pachnące papierki, czy najzwyczajniej dodać olejki eteryczne do płynu do mycia podłogi. Do dzisiejszego dnia żywa jest legenda o złodziejach, biegłych w temacie aromaterapii (mieszanka 7 złodziei/4 złodziei) ,którzy dzięki ziołom zawierającym olejki eteryczne, uniknęli choroby i śmierci w czasie epidemii dżumy.

Mistrzami w czyszczeniu naszych domów z niechcianych mikrobów są olejki (ciemnym drukiem te najbardziej ekonomiczne, które osobiście stosuję podczas sprzątania):

  • eukaliptus,
  • liść Ho (cynamonowiec kamforowy chemotyp linalolowy),
  • lawenda
  • drzewko herbaciane
  • May chang (Litsea cubeba)
  • Niaouli
  • Oregano
  • Palmaroza
  • Tymianek
  • Goździk

Przepis w ramach akcji „podaruj zioła w prezencie” – seria pomysłów na zielarskie rękodzieło pod choinkę

Gdzie kupić olejki eteryczne? zapraszam do mojego sklepu – kolekcja 100 znakomitych olejków eterycznych Herbiness

Przy wyborze olejków kieruj się zasadami bezpieczeństwa, szczególnie, jeśli stosujesz w pobliżu dzieci. Olejki bezpieczne dla dzieci.

Jeśli interesuje Cię stosowanie technologii mgiełek zapachowych w kosmetykach, zajrzyj do wpisu Olejki eteryczne w kosmetykach.

Back To Top