skip to Main Content
Fioletowe Ziemniaki Truflowe

Fioletowe ziemniaki truflowe

Fioletowy ziemniak, inaczej ziemniak truflowy, to intensywnie zabarwiona odmiana psianki ziemniaka (Solanum tuberosum). Jak wszystkie ziemniaki pochodzi z Peru, tam częściej jest nazywany czarnym ziemniakiem. We Francji nazywane chińskimi truflami.

Fioletowy kolor zawdzięczają wysokiej zawartości antocyjanów. W smaku przypomina inne ziemniaki, jednak jest nieco bardziej wytrawny. Skórka jest twardsza, bulwy dorastają później i dają znacznie niższy plon. Prawdopodobnie jest to przyczyną jego małej popularności.

Jak podaje angielskojęzyczna Wikipedia, w Europie pierwsze doniesienia o fioletowych ziemniakach pochodzą z XIX wieku z Francji, gdzie opisywane są ziemniaki odmiany Vitelotte. Nazwa pochodzi od kształtu bulw przypominającym (przynajmniej co po niektórym;)) męski członek, a możliwe kolory bulwy obejmowały: biały, żółty, różowy, czerwony i fioletowy. O fioletowych ziemniakach wspomina również Aleksander Dumas (ojciec) znany miłośnik kuchni, który twierdził, że fioletowe ziemniaki są najsmaczniejszą odmianą (tak przy okazji, mnie najbardziej utkwił w pamięci jeden jego przepis, że najlepszy rosół gotuje się z kilku-kilkunastu rodzajów mięsa, koniecznie dorzucając skrzydło kruka). Moim zdaniem niekoniecznie te opisy wskazują na ziemniaki truflowe, raczej bardziej prawdopodobne, że chodzi o odcień skórki jak w np. w Janówce, czy Irdze. Ale to tylko moje wrażenie.

Fioletowe ziemniaki występują w licznych odmianach różniących się kształtem i intensywnością zabarwienia bulw. Miąższ może być cały fioletowy, koncentrycznie lub nierównomiernie wybarwiony.

W Europie występuje jeszcze jedna ciekawa odmiana fioletowych ziemniaków – szetlandzka, która ma fioletową skórkę i jasno-kremowy miąższ z fioletowym pierścieniem, jednak kolor nie utrzymuje się po obróbce cieplnej.

Fioletowe ziemniaki zachowują swoją barwę podczas gotowania, jednak by utrzymać ją w pełni (i nie upaprać garnków) najlepiej gotować je w łupinkach. Ziemniaki truflowe świetnie wyglądają w sałatkach z sosem vinegret, jako chipsy itp.

Nasze propozycje:

Fioletowy chlebek ziemniaczany Drożdżowy chlebek z ziemniakami – fioletowymi

Zupa z fioletowych ziemniaków: Zupa krem z porów i fioletowych ziemniaków

Kolorowe ziemniaki jak z ogniska http://nordre-strandvej.blogspot.dk/2012/02/choc-nie-jestem-wielka-fanka-ziemniakow.html

Sałatka z fioletowych ziemniaków Sałatka z ziemniaków i fasoli, Sałatka z fioletowych ziemniaków

This Post Has 2 Comments
  1. Bardzo ciekawy tekst. Sami jesteśmy wielbicielami kolorowych ziemniaków ( i jadalnych kwiatów też dzięki Pani książkom :))
    Odmian kolorowych ziemniaków jest znacznie więcej. Grubo ponad sto. Sami uprawiamy w naszym gospodarstwie w środkowej Polsce dwie fioletowe ( salad blue, violetta), i dwie purpurowe (highland burgunde, rote emalie). W Europie są znacznie popularniejsze niż u nas, a szkoda, bo są smaczne, rewelacyjne w potrawach i dużo zdrowsze od odmian
    jasnych. Podobnie jak dobrze znane odmiany, zawierają potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor. Dostarczają witamin (C, A, B1,B2,B3, B6, PP) błonnika, skrobi i białka, a dodatkowo polifenoli, które wykazują działanie przeciwutleniające. Dzięki temu zapobiegają nadciśnieniu, rakowi, miażdżycy. Są rewelacyjne w potrawach. Można piec,gotować, smażyć. Dla mnie najlepiej sprawdzają się w sałatkach i zupach. Kolor czyni cuda. Jeżeli szukacie kulinarnych inspiracji: koloroweziemniaki.blogspot.com

    1. Dziękuję za uwagę. Niezręcznie to ujęłam, nie chodziło mi o to, że są tylko dwie fioletowe odmiany, lecz że jest jeszcze pewna ciekawa. Poprawię.

      Natomiast bardzo proszę skonfrontować informacje na temat wartości odżywczych ziemniaków z dostępnymi bazami danych, bo wymieniane ziemniaków jako źródła witamin jest po prostu nieetyczne. W ziemniakach są śladowe ilości witamin z grupy B i C, jedynie niacyny są jakieś zauważalne ilości. To samo jeśli chodzi o mikroelementy, jedynie potas jest wart wspomnienia, a reszta jest w malusieńkich ilościach. Więc ta litania jest bardzo niesłuszna.
      Antocyjany rzeczywiście są bardzo zdrowe, ale nawet fioletowy ziemniak nie zapobiegnie nowotworom i miażdżycy, jeżeli będzie towarzyszył schabowemu…

Comments are closed.

Gosia K-D

Autorka książek kulinarnych o roślinach jadalnych: "Pyszne chwasty", "Jadalne kwiaty", "Smakowite drzewa", "Różane przepisy".
Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.
Doktor biochemii, wykładowca akademicki.

Back To Top