skip to Main Content
Mąka Ziemniaczana W Szamponie

Mąka ziemniaczana w szamponie

Mąka ziemniaczana, inaczej skrobia ziemniaczana jest uzyskiwana z ziemniaków, proces taki na pewno zaobserwował każdy, kto ścierał kiedyś surowe ziemniaki na placki. Na dnie osadza się gęsta, biała maź – to jest właśnie skrobia. Poddaje się ją płukaniu, filtrowaniu, suszeniu, by otrzymać popularnie zwany krochmal.  Ziemniaki zawierają stosunkowo niewiele skrobi – do 20%, dużo więcej posiada ryż, ale to właśnie z ziemniaków korzysta wiele gałęzi przemysłu, między innymi kosmetyczny i farmaceutyczny – do produkcji przysypek, pudrów, maseczek na twarz. Mąka ziemniaczana ma postać białego proszku bez zapachu, nie zawiera też glutenu – co jest ważne dla wszystkich osób nie mogących go spożywać, bo mogą samodzielnie robić za jej pomocą np smaczne owocowe kisiele. Skrobia ma dużą siłę pęcznienia i to właśnie ta jej właściwość przyczyniła się do szerokiego stosowania skrobi w wielu gałęziach przemysłu.

Ja użyłam skrobi jako zagęstnika do szamponu ziołowego. Skrobia działa lekko wysuszająco, jest więc doskonałym dodatkiem dla osób o włosach przetłuszczających się. Jeśli ktoś posiada włosy suche, warto dodać glicerytu z liści lipy, ślazu, czy żywokostu. Przepis na szampon  tutaj

Inne możliwości użycia skrobi:

Puder matujący – wymieszaj skrobię ziemniaczaną z ziemią okrzemkową

Maseczka do cery tłustej – łyżkę mąki ziemniaczanej wymieszaj z naparem z krwawnika, dodaj kroplę olejku z lawendy

Maseczka do cery trądzikowej – wymieszaj łyżkę mąki ziemniaczanej z naparem z krwiściągu, dodaj kroplę olejku eterycznego z lawendy, eukalitptusa, drzewka herbacianego, palmarose – do wyboru

Szampon sypki – wetrzyj w skórę głowy, zwłaszcza u nasady mąkę ziemniaczaną, po 5 minutach wyczesz włosy. Z szamponu nie mogą korzystać właściciele ciemnych włosów – drobinki skrobi widać na włosach.

 

Małgosia

Ziołowa Wyspa

Malgosia

Swoją pasję mam pod stopami. Rośliny, to one dyktują mi, co mam robić, o czym pisać i czemu robić zdjęcie. Mam w sobie ogromną wiarę, że kiedyś ludzie wrócą do natury i jej ogromnej siły. Dlatego też uczestniczę w upowszechnianiu dawno zapomnianej wiedzy.

Back To Top