skip to Main Content
Żurawina

Żurawina

Odwiedzanie bagien czasami bywa niebezpieczne, ale niesamowicie wciąga. Chodzisz po miękkim dywanie, który na dodatek może się kołysać pod nogami… Patrzysz, a tu pośród torfowców i rosiczek trzęsawiska kuszą Cię żurawiną.

Żurawina (Vaccinium oxycoccus) jest to płożąca się przy ziemi krzewinka o nitkowatych pędach. Jej owoce dojrzewają we wrześniu i posiadają imponujący skład substancji aktywnych m. in. duże ilości wit C. Zawierają także kwas benzoesowy, który jest naturalnym konserwantem. Dzięki niemu żurawina może być miesiącami przechowywana w lodówce. Jej owoce są tak trwałe, że mogą pozostawać na łodyżkach przez całą zimę, aż do wiosny.

Żurawina jest źródłem antocyjanów i flawonoidów – wymiataczy wolnych rodników, które są obwiniane m.in o przyspieszone starzenie się i nowotwory.

W jej owocach znajdziemy także pektynę – rozpuszczalny błonnik, który ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. Pektyna posiada także właściwości żelujące, co wykorzystujemy np przy wyrobie marmolad i dżemów.

Działanie żurawiny.

Od dawna jest znane jej działanie lecznicze w przypadku zapaleń układu moczowego, dlatego wyrabia się z niej suplementy stosowane w zapaleniach pęcherza. Owoce żurawiny zawierają proantocyjanidyny oligomeryczne, które nie pozwalają bakteriom przykleić się do ścianek pęcherza, co uniemożliwia im rozwój i rozmnażanie. Po prostu zostają wydalone.

Żurawina działa także moczopędnie oraz chroni serce.

W medycynie ludowej była stosowana w przeziębieniach, anginie, gośćcu, problemach z żołądkiem. Niektórzy naturoterapeuci polecają ją jako składnik mikstury oczyszczający wątrobę.

Liście żurawiny natomiast zawierają kolejną ciekawą substancję arbutynę. Ona także działa silnie odkażająco na układ moczowy. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia skórne, więc ma zastosowanie we wszelkiego rodzaju kosmetykach do twarzy.

Jak możemy wykorzystać leczniczą siłę żurawiny?

Oprócz jedzenia na surowo oraz suszenia można z niej wyrabiać wiele różnych przetworów: soki, dżemy, marmolady, kisiel, „żurawinę niskosłodzoną do mięsa” nalewki oraz syropy.

Jeżeli interesują Was niedostępne bagienne miejsca, gdzie rośnie żurawina, to zapraszam do wpisu o niecodziennym zjawisku jakim jest ruchome trzęsawisko. Pokazuję tam także filmik Taniec Na Ruchomym Bagnie

Ola Zachwycona Naturą 

Back To Top