skip to Main Content
Pokrzywa – Ziele Jadalne

Pokrzywa – ziele jadalne

Pokrzywa (Urtica dioica) to roślina powszechnie znana i dzięki swoim parzącym właściwościom – nie do pomylenia z żadną inną. Często młode rośliny dostępne są już od marca, do maja całe pędy można z powodzeniem użytkować w kuchni. Gdy łodygi stwardnieją, obrywamy najmłodsze cztery liście z czubka. Nie zbieramy kwitnącego zielska.
Pokrzywa zawiera dużo żelaza, magnezu, witamin A, C, z grupy B. Sok z liści pokrzywy oczyszcza krew, ma działanie wzmacniające i przeciwkrwotoczne. Napar (herbata) z pokrzywy jest polecana matkom karmiącym, wspomaga laktację.
Gotowana, blanszowana, zmiksowana czy suszona pokrzywa nie parzy, więc bez obawy można ją włożyć do buzi. Pokrzywę można traktować jako zastępnik szpinaku we wszelakich potrawach, można robić z nią zapiekanki, tarty, jajecznice, można piec z nią chleb i smażyć placki, nie tylko ziemniaczane. W wersji dla zaawansowanych: z młodych liści można uwarzyć piwo, a soku lub wywaru z całej rośliny można użyć jako wegetariańską podpuszczkę w produkcji sera. Ktoś się podejmie?

młoda pokrzywa

 

Ola

Dzikich roślin poszukuje w Danii, podpatruje kopenhaskich kucharzy. Wędzi dymem z pokrzywy, zalewa octem bratki i stokrotki. Marzy się jej spiżarnia z miejscem na wszystkie słoje i butle, które regularnie wypełnia nowymi mieszankami.

Back To Top