skip to Main Content
Zielone Szyszki Sosny Są Jadalne

Zielone szyszki sosny są jadalne

Młode szyszki sosny są jadalne. Ale idąc po kolei: Sosna (Pinus) wykształca dwa rodzaje kwiatów (choć tak naprawdę nie są to kwiaty, lecz strobile, bo rośliny nagozalążkowe nie mają kwiatów jako takich, no ale nazwa się utarła).

Duże zielono-żółte męskie kwiatostany (szyszki męskie) sypią żółciutkim pyłkiem na wszystkie strony (o nich pisaliśmy tutaj). A zanim zaczną sypać – można z nich przygotować sosnersy.

Kwiatostany żeńskie (czyli właściwie kłosy zarodnionośne, inaczej strobile) są drobne, czerwone i wyglądają jak maluteńkie różyczki. Zawiązują się na koniuszkach młodych pędów, z których przygotowuje się syrop, tylko wtedy nie będą miały się gdzie zawiązać szyszki 🙁  Jeśli już chcecie zbierać pędy, to pamiętajcie, nigdy z czubka rośliny, zbieramy to tu to tam i absolutnie nie w młodnikach.

Po zapyleniu kwiatu żeńskiego z liści zarodniowych i łusek wspierających powstaje coś jakby owoc, czyli to, co znamy jako szyszkę (rośliny nagozalążkowe nie wytwarzają kwiatów, w stricte botanicznym rozumieniu tego słowa, zatem nie mają i owoców). Szyszki sosny dojrzewają dwa lata. Po zapyleniu prawie w ogóle nie rosną, dopiero następnej wiosny pęcznieją w zielone beczułeczki. Rosną i wydłużają się przez całe lato. Nadają się do zjedzenia dopóki są miękkie. Kiedy stwardnieją nadal można przygotować na nich nalewkę lub odwar. Zielone szyszki są kwaskowate w smaku, o bardzo intensywnym żywicznym aromacie. Naprawdę smacznym ale bardzo intensywnym 🙂

Szyszki na jesieni brązowieją, nasionka w nich zamknięte przez lato nagromadziły mnóstwo składników odżywczych (o nasionach sosny pisaliśmy tutaj). Po zimie, ledwie zawieje cieplejszy wiatr, dojrzałe szyszki pękają i wysypują nasiona. Ale zdrewniałe szyszki wciąż można wykorzystać (opis jest tutaj).

Tymczasem polecam dżem z jednorocznych sosnowych szyszek (przepis na dżem sosnowy).

Pozdrawiam
Gosia z Trochę Innej Cukierni

Gosia K-D

Autorka książek kulinarnych o roślinach jadalnych: "Pyszne chwasty", "Jadalne kwiaty", "Smakowite drzewa", "Różane przepisy".
Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.
Doktor biochemii, wykładowca akademicki.

Back To Top