skip to Main Content
Przymiotno Kanadyjskie – Erigeron Canadensis

Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis

Przymiotno to bardzo plenna roślina, nie wystarcza mu miejsce w ogrodzie ziołowym i wdziera się na grządki warzywne.  Trzeba więc wyrywać, a przy okazji mamy okazję zrobić z przymiotna coś pożytecznego dla siebie i to obowiązkowo, przecież to nie żaden chwast, to złoto!

Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis L. pochodzi z Ameryki Północnej. Łodyga jest prosta i wysoka do 130 cm, obsypana małymi białymi kwiatuszkami, liście lancetowate ostro zakończone.

Ziele przymiotna kanadyjskiego zawiera: związki jak cholina, cukry, flawonoidy (m. in. rutyna, kwercetyna), garbniki, karotenoidy, kwasy wielofenolowe (kawowy, galusowy, syryngowy, waniliowy), olejek eteryczny 0,33-0,66%, w suchym surowcu 0,2%, sole mineralne, związki acetylenowe.

Zastosowanie przymiotna kanadyjskiego w lecznictwie ukierunkowane na krwotoki, stany zapalne jelit i owrzodzenia. W ten sposób było wykorzystywane już przez Indian, jest to związane z obecnością garbników. Ponadto ma działanie: bakteriobójcze, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie, ściągające, moczopędne, przeciwbiegunkowe, przeciwkrwotoczne.

Ciekawostką jest, że z ziela przymiotna produkowane są tabletki przeciwkrwotoczne Hemorigen.

Dla urody wykorzystamy go zewnętrznie jako środek:

  • przeciwzapalny,
  • obkurczający rozszerzone pory,
  • przeciwłojotokowy,
  • zwężający rozszerzone naczynia krwionośne,
  • gojący rany i wypryski.

Stosujemy również do płukanek błon śluzowych przy nadżerkach, stanach zapalnych jak i do okładów na oczy przy zapaleniu spojówek, ropnym zapaleniu powiek, wysięku i nadmiernym łzawienie oczu. Przemywanie skóry odwarem z przymiotna kanadyjskiego przyśpiesza gojenie się ran. Zastosowanie podobne, do opisywanego przeze mnie bodziszka.

Do okładów na oczy przyda się napar. Bierzemy 1 łyżkę suchego rozdrobnionego ziela i zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Parzymy 30 minut. Mamy napar do przemywania oczu i twarzy.
Można dodać sproszkowane ziele do glinki uzupełnić olejem migdałowym i taką maseczkę nakładać na twarz z mokrymi wypryskami, trądzikiem, łojotokiem i rozszerzonymi porami.

Autor: Anna Eliksiry i Mikstury

Back To Top