skip to Main Content
Owoce Maliny – Pielęgnacyjna Moc Owoców.

Owoce maliny – pielęgnacyjna moc owoców.

Owoce maliny właściwej (Rubus Idaeus L.) – kosmetyczny skarb, który z upodobaniem zjadamy. Popularność i dostępność owoców sprzyja przetwarzaniu na soki, desery, nalewki i można tak wymieniać bez końca. Dziś, odrobinę nietypowo – zachęcam żeby maliny potraktować jako produkt kosmetyczny.

W czym tkwi moc malin?

Związkami aktywnymi charakterystycznymi dla owoców maliny są elagotaniny i antocyjany, przy czym w  malinie właściwej elagotaniny stanowią dominującą część, nawet 85% zespołu, związków czynnych. 23% to antocyjany, 2 % pozostałe związki (np. flawonoidy, fenolokwasy). Z obecnością wymienionych związków wiąże się aktywność biologiczną i farmakologiczną owoców maliny.

Elagotaniny w środowisku kwaśnym przekształcają się ( w wyniku hydrolizy)  w kwas elagowy – dimer kwasu galusowego, klasyka w sprawach ochrony przed utlenianiem. To prawdziwy wymiatacz wolnych rodników, ma silne właściwości zapobiegające niszczeniu kolagenu oraz wystąpieniu reakcji zapalnej kiedy bez głowy oddamy się wypoczywaniu na słońcu (absorbuje promieniowanie UVA i UVB). Ważne, że pochodne kwasu galusowego zawarte są zarówno w miąższu, jak i w nasionach (oleju).

Właściwości kwasu elagowego wykorzystamy stosując w olej z pestek malin (w których koncentrują się elagotaniny):

  • naturalny filtr słoneczny
  • charakteryzuje się dużą stablinością (nie jełczeje szybko) – bywa używany nawet do stabilizacji innych olejów;
  • ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie – znakomity do skóry tłustej i trądzikowej, używany aby przyspieszyć gojenie się zmian i regulować pracę gruczołów łojowych.
Owocująca malina właściwa.

Owocująca malina właściwa.

Jakie jest działanie związków czynnych zawartych w owocach maliny?

  • antyoksydacyjne – wzmacniają naturalne systemy chroniące komórki przed działaniem wolnych rodników; ograniczają oksydacyjne uszkodzenia DNA;
  • przeciwzapalne – aktywność przeciwzapalna owoców polega na hamowaniu aktywności enzymów stanu zapalnego,
  • przeciwbakteryjne – to działanie wiązane jest  przede wszystkim z obecnością kwasu elagowego
  • przeciwnowotworowe – hamują namnażanie komórek nowotworowych, naukowo udowodniono ich skuteczne działanie w przypadku nowotworu: przełyku, jelita grubego, jamy ustnej – wewnętrzna kosmetyka organizmu!
Maliny jako dodatek kosmetyczny.

Maliny jako dodatek kosmetyczny.

Jak wykorzystać owoce maliny kosmetycznie?

Pamiętając, że najlepszym sposobem na piękny wygląd jest zdrowe żywienie, zapasy owoców warto zawsze podzielić na dwie porcje: jedną zjeść a drugą spożytkować zewnętrznie.

Maseczka malinowa

Nie potrzeba skomplikowanych receptur aby poczuć odżywcze działanie malin w kosmetykach. Owoce gnieciemy na pulpę, która może stanowić podstawę do przygotowania maseczki. Do uzyskanej z malin masy dodajemy dowolnie, w zależności od upodobań: płatki owsiane (mąkę owsianą), miód, jogurt roślinny lub zwierzęcy (koniecznie naturalny), olej z kiełków pszenicy. Maska będzie miała właściwości odżywcze, ujędrniające, dzięki kwasom owocowym zadziała również delikatnie delikatnie złuszczająco.

Tonik malinowy

W jego prostocie tkwi siła. Świeży sok malinowy konserwuję kwasem mlekowym i używam do skóry tłustej ze skłonnością do wyprysków. Przygotowuję również wersję wymagającą dłuższego czekania – podstawą jest ocet malinowy zmieszany z naparem różanym.

Peeling malinowy

Najwięcej elagotanin jest skupionych w pestkach owoców maliny. Warto o tym pamiętać i zmielone wykorzystać do przygotowania wyciągów do pielęgnacji odmładzającej.  Zmielone pestki pozostałe po produkcji ekstraktów, będą doskonałym surowcem do odżywczego peelingu do ciała. Otrzymujemy go poprzez zmieszanie jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek, mąki owsianej i pestek malin.

Paulina Ciąćka, Voysa

 

Back To Top