skip to Main Content
Szałwia Lekarska – Przeciwzapalne Działanie.

Szałwia lekarska – przeciwzapalne działanie.

Szałwia lekarska

to surowiec powszechnie znany i ceniony, o tak wielu dobroczynnych właściwościach, że niełatwo wybrać jeden najważniejszy obszar. Surowcem są liście o balsamicznym zapachu i silnych właściwościach dezynfekujących. Zawierają olejek eteryczny zasobny w liczne terpeny (m. in. cyneol, tujon, kamforę, borneol, humulen).
Właściwości olejku nie da się przecenić! Jest dodawany do preparatów przeciw trądzikowi, łojotokowi, do past do zębów i płynów do płukania ust, dezodorantów, mydeł i szamponów.
W wymienionej liście składników olejku eterycznego wiele emocji wzbudza tujon, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy, działa halucynogennie. Spożywany w nadmiarze wywołuje niepokój ruchowy, dużą drażliwość a nawet drgawki. Największe stężenie tujonu mają olejki eteryczne i wyciągi alkoholowe z takich roślin jak szałwia, bylica piołun, bylica pospolita, estragon.
Pamiętajcie aby zachować ostrożność w użytkowaniu szałwii, o bezpiecznym stosowaniu preparatów poczytać można u niezastąpionego dr Różańskiego.

Oprócz wymienionego wcześniej olejku eterycznego liście szałwii zawierają:

  • kwasy fenolowe – kwas rozmarynowy, kwas chlorogenowy, kwas kawowy,
  • flawonoidy – apigenina, luteolina,
  • garbniki,
  • diterpeny – karnozol, rosmanol, kwas karnozowy,
  • triterpen – kwas ursolowy, kwas oleanolowy, kwas fumarowy,
  • fitosterole.

Moją uwagę przykuwają związki z końca listy, triterpeny – kwas ursolowy i oleanolowy są silnymi przeciwutleniaczami działają m.in. przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Stanowią oręż w walce z nowotworami, zatrzymują procesy namnażania się komórek nowotworowych. Dodatkowo kwas ursolowy jest swoistym indykatorem apoptozy komórek nowotworowych – nakłania komórki nowotworowe aby popełniły samobójstwo. Jego działania udowodniono między innymi w komórkach nowotworowych skóry oraz wątroby.

Garbniki będą wisienką na torcie – analiza mechanizmu ich działania sprawiła, że zapałałam do nich wielkim uczuciem. Mają właściwości ściągające – koagulują białko. Garbniki reagują łatwo z białkami zewnętrznych warstw naskórka, zmniejszając tym samym skłonność skóry do zapaleń, zwiększają natomiast jej odporność mechaniczną. Wespół z olejkami eterycznymi mają właściwości przeciwpotne, tak chętnie przez nas wykorzystywane.

Więcej informacji o właściwościach leczniczych szałwii przeczytacie również na blogu Ziołowa Wyspa.

Przepis na szampon z dodatkiem szałwiowego olejku eterycznego znajdziecie na mojej stronie, zapraszam!

Paulina Ciąćka, Voysa

Back To Top